fbpx

‘Yiyin Gari’ Seferihisarlılar ve bir fikir adamı

Yayınlanma tarihi : 19 Şubat 2021 4:04

Tunç Soyer’in iki dönemlik başkanlığı döneminde ve İsmail Yetişkin’in ilk iki yılında doğrudan halka dokunan işler yapan Seferihisar Belediyesi, şimdi de ‘Yiyin Gari’ uygulaması ile yurt genelinde ses getirecek ve örnek alınacak yeni bir proje başlattı. Hizmete de ‘Yiyin Gari’ adını verdi.

Yiyin Gari, internet üzerinden gerçekleştirilen sipariş uygulamasının yerel versiyonu. Yurt genelinde yaygınlaşan Yemek Sepeti veya Getir adıyla reklam yapan uygulamalara giren vatandaşlar, bu sitelere üye iş yerlerine sipariş vererek, yiyecek, içecek ihtiyaçlarını karşılayabiliyor, hizmetin kısa sürede ayaklarına gelmesini sağlayabiliyorlar. Pandemi döneminde biraz daha yaygınlaşan bu hizmet, zincir marketlerin başlattığı ‘mobil satış’ yöntemi ile daha geniş bir alana yayıldı. Seferihisarlılar, şimdi bu hizmetten yerel bir uygulama sayesinde yararlanabilecek, evden çıkmadan ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.

ESNAF KOMİSYON ÖDEMEYECEK

Çark bu şekilde işlerken Seferihisar Belediyesi, durup dururken niçin böyle bir işe girişti? Onu da açıklayalım. Tüketiciye sunduğu seçeneklerle esnafa paket satış hizmeti veren siteler, bunun karşılığında esnaftan yüzde 10 ile yüzde 12 civarında değişen oranlarda komisyon alıyorlar. Bu komisyonun miktarı, sıradan bir köftecide, pidecide veya lokantada aylık 8-10 bin liraya kadar ulaşabiliyor. Komisyonu ödemeyenler, sözleşme gereğince icraya veriliyor, çatır çatır tahsilat yapılıyor. Böylece esnafın sırtından milyonlar kazanılıyor. Esnaf, her ne kadar onaylı listelerdeki fiyatları uygulasa da hizmetine zam yapmak için bağlı olduğu odaya daha sık aralıklarla başvuruyor, sonuçta ödenen komisyonun bir bölümü tüketiciden çıkıyor.

Seferihisar Belediyesi’nin başlattığı bu uygulamada ise komisyon yok. Esnafın kasasından komisyon veya başka bir ad altında herhangi bir para çıkmadığı için zam beklentisine de gerek kalmıyor. Uygulama, önümüzdeki günlerde marketleri de kapsayacak şekilde genişletilecek. Vatandaşlar, Yiyin Gari veya benzeri bir uygulama üzerinden market ihtiyaçları için diledikleri firmaya sipariş verebilecek.

PROJELERİN FİKİR BABASI İNANÇ KARABULUT

Şimdi biraz da eskiye dönelim… Seferihisar, Tunç Soyer’in başkanlığı döneminde Sakin Şehir, Kaleiçi Pazarı, Üretici Pazarı, Hoş Geldin Bebek, Tohum Takas Şenliği gibi hizmetlerle adını dünyaya duyurdu… Doğrudan halka yönelik olarak da Seferikart ve Seferipazar projeleri hayata geçirildi. Seferikart ile sosyal yardımdan yararlanan vatandaşlar, ihtiyaçlarını kartla karşılarken hiçbir eziklik hissetmedi, boynunu bükmedi.

Seferipazar ile kooperatif çatısı altında bir araya gelen kadınlar, Seferihisar’ın hem yerel lezzetlerini bütün Türkiye’ye tattırdılar hem para kazandılar. Ve daha sayılabilecek onlarca hizmet…

Peki bütün bu çalışmaların fikir babası kimdi, hiç düşündünüz mü?.. Hemen söyleyeyim. Başta Seferihisar’a TBMM’den ödül kazandıran Seferikart ve Seferipazar projelerinde olduğu gibi Yiyin Gari projesinin de fikir babası, yazılımı hazırlayıcısı ve uygulamanın hayata geçmesi için emek veren kişi, belediyenin basın yayın ve halkla ilişkiler müdürü İnanç Karabulut’tur. Tunç Soyer’in fırsat tanıdığı, Neptün Soyer’in fikirlerinden yararlandığı, İsmail Yetişkin’in yolunu açtığı İnanç Karabulut, ekibiyle birlikte bu hizmetlerin öncüsüdür, uygulayıcısıdır.

İKİ KADEH RAKI VE BİR TORBA MANDALİNA

Bu arada şunu belirteyim. Ben bir Seferihisar Gönüllüsü olarak seferihisar.com veya Yeni Haber’de köşe yazarken, haber yaparken medya grubunun sahibi Karabulut ailesi ile herhangi bir para ilişkim yoktur. Sadece dostluğumuzun 35 yıla ulaştığı Mustafa Karabulut, Tahsin Hoca ve Gürcan Öğünç ile bazen Sığacık’ta bazen Akarca’da ikişer dublelik sohbetimiz olur, zamanı gelince de bahçeden bir iki torba mandalina toplarız o kadar… Yani ‘Yiğidi öldür, hakkını yeme’ anlayışı ile İnanç Karabulut’a yönelik övgümün, hayatım boyunca karşı çıktığım iş kaygısı, yalakalık veya yağcılıkla bir ilgisinin olmadığını bilin istedim.

SON SÖZÜM

Şanslıydın Tunç Soyer, İnanç Karabulut gibi bir yeteneğin vardı…

Şanslısın İsmail Yetişkin; İnanç Karabulut gibi bir fikir ve uygulama adamın var…

Şanslısın Seferihisar, İnanç Karabulut’a ve cevher bir ekibe sahipsin…

Yürüyün omuz omuza… Bahtınız açık olsun…
,

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (1)
 • Kaan soylu dedi ki:

  Dürüst ve namuslu insanlarin olduğu her yer cennettir. Tebrik ediyorum

 • Tevfik TORTAMIŞ
  Tevfik TORTAMIŞ
  Yazarın diğer yazıları
  Tehlike kapıda, Seferihisar’da birlik olma zamanı 
  02 Şubat 2021 6:08
  Özdemir konusunda gaza gelmenin alemi yok 
  17 Ocak 2021 5:41
  Haydi Seferihisar, şimdi kenetlenme zamanı
  18 Aralık 2020 4:45
  İŞTE BU İSMAİL BAŞKAN!..
  11 Kasım 2020 10:35
  Tüm yazılar