Seferihisar Emlak

Cep telefonu hepimizin yaşamını kolaylaştırdı. Artık herkese her an ulaşma imkanımız var. Ama teknolojinin bu harika cihazı, bazı makamların yetkililerine de rahat vermiyor.

30 Mart seçimlerinden sonra Seferihisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne atanan Ejder Çakır da konumu gereği üç cep telefonu birden taşıyor. Böyle olunca da telefonlarının biri susmadan diğeri çalıyor.

Çünkü Seferihisar ve Ürkmez’deki ekipleri ile vatandaşlar sürekli olarak kendisini arıyor.

Ekipleri bilgi için kendisini ararken vatandaşların kimi şikayet, kimi yakınma için telefon açıyor. Bu arada olur olmaz isteklerde bulunanlar da çıkıyor.

Şikayetlerin başında kaçak inşaatlar, gürültü gelirken, “Komşumun horozu erkenden ötüp bizi uyandırıyor” diye arayan da var, “Camimizin imamı dün akşam teravih namazını fazla uzattı” diye arayan da…

Zabıta Müdürü Ejder Çakır ise halinden şikayetçi değil. Birini aile ve yakın çevresi, birini belediye görüşmeleri, biri de ihbarlar ve vatandaşlar için taşıdığı üç telefonu ile hiç kimseye kızmadan sorulara yanıt veriyor, ekiplerine talimatlar yağdırıyor.

Jandarma istihbarat kökenli olduğu için zabıtayı ilgilendiren hemen her konuya vakıf olan Ejder Çakır’ın yoğunluğunu gören arkadaşları, kendisine “Seferihisar’da zabıta olmak, hele hele zabıta müdürü olmak kolay değil… Ulamış’tan Ürkmez’e, dağ köylerinden Sığacık’a kadar uzanan alanın tüm sorunları Ejder Bey’e geliyor. Allah kendisine kolaylık versin” diyorlar.

DERDİ OLAN KAYMAKAMLIĞA KOŞUYOR

Kişisel şikayetler konusunda en fazla başvurulan makamların başında kaymakamlık geliyor.
Dilekçe, telefon, e mail veya yüz yüze görüşme yöntemi ile Kaymakam Resul Çelik’e yapılan başvurular içinde ilk sıraları yerel yönetim hizmetleri ve imar konuları alıyor.

Komşusunun çıkardığı gürültüden, bina eklentileri ile manzaralarını kapatmasından, kedi, köpek, kuş besleyerek kendilerine rahatsızlık verilmesinden yakınan vatandaşlar kaymakamlıktan medet umuyor.

İş ve sosyal yardım talepleri zaten her dönemde revaşta.

Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, klasör halinde önüne getirilen dilekçeleri tek tek inceleyip gereğini yapıyor.

Bazen garip istekler de oluyor.

”Oğluma kız istemeye gideceğiz. Siz de gelir misiniz” diye Çelik’in kapısını çalan da var, ”Askerdeki oğlumun yemin törenine birlikte gidelim” diyen de….

Resul Bey, başvuruları önemli, önemsiz diye ayırmıyor. Kaymakamlık alanına girenlerle bire bir ilgileniyor. Diğer kurumların alanına girenleri de ilgili yerlere havale edip sonucu hakkında bilgi istiyor.

Olması mümkün olmayan isteklere de doğrudan hayır demeden, ‘Değerlendirelim bakalım’ , ‘Arkadaşlarımız incelesin, duruma bakarız’ gibi ifadelerle yanıt veriyor.
Yani Seferihisar’da kaymakamlık yapmak pek kolay değil…

ORADA BİR YER VAR YEŞİLLİKLER İÇİNDE

Seferihisar’ın beton bloklarından bunalanlar kendilerini Sığacık, Akkum, Akarca, Doğanbey, Ürkmez sahillerine atıyor. Mavi sularda serinlemenin yolunu arıyor.

Oysa Seferihisar’da yeşillikler içinde, püfür püfür esen rüzgar altında serinleyip aileleriyle birlikte piknik yapabilecekleri çok güzel bir yer de var. Kavakdere köyü yakınlarındaki Cevizaltı Aile Çay Bahçesi’nden söz ediyorum.

Durmuş-Hafize Taşkın çifti, 75 yıllık ceviz ağacı altına gelen konuklarına, nefis çaylarından sunuyor. İsteyene kendin pişir kendin ye pikniği için mangal veriyor. İsteyenlere de alakart servis yapılıyor.

Sizin de yolunuz Kavakdere’ye düşmese bile, ceviz gölgesinde yorgunluk atmak, huzurlu bir ortamda sevdiklerinizle birlikte olmak istiyorsanız Cevizaltı Aile Çay Bahçesi’ne gitmek için fırsat yaratın, zaman ayırın. Yeşilin, doğanın, bol oksijenin ne demek olduğunu biliyorsanız Cevizaltı Aile Çay Bahçesi sizi bekliyor. İnanın pişman olmazsınız.

Durmuş-Hafize Taşkın

AHTAPOT AVCISI

“MİKSERLER DURSUN YETER”

Her yıl turizm mevsiminde inşaat yasakları uygulandığını, yasak başlangıcının da genelde 15 Mayıs’ta başladığını hatırlatan Ahtapor Avcısı, Seferihisar’da böyle bir yasak olup olmadığını sordu. Kendisine “Vardır herhalde” diye yanıt verince, “Nerede var? Hemen her yerde inşaat sürüyor. Zabıta müdahale etse de keser, makkap, testere sesleri eksik olmuyor.Önlemek ise çok basit.

Tek tek inşaatlar dolaşılacağına Haziran-Ekim arasında hazır beton taşıyan mikserlerin, tuğla, kum traktörlerinin ilçeye girişi önlense hiçbir inşaat sahibi ile de muhatap olunmaz, zabıta da vatandaş ve müteahhitlerle karşı karşıya kalmaz” dedi.

Aklın yolu bir. Ahtapot Avcısı’nın önerisi bana makul geldi. Bakalım ilgililere de makul gelir mi?

HAYAT DERSLERİ
Doğayı, çiçeği, hayvanı sevmeyen, insanları hiç sevemez.

Son Güncelleme : 08 Ağustos 2018 18:49