Seferihisar Emlak

Tarımsal üretimde kullanılan pestisitler , tarım ürünlerinde kalıntı bırakarak son yıllarda insan sağlığını tehdit etmeye ve ihrac edilen ürünler gümrüklerden dönmeye başladı.

Birçok sinir hastalıkları ve kanser türlerine sebep olan pestisitler yoğun tarımda daha fazla kullanılmaya başladı.Bununla birlikte zararlı böcekler ve mikroorganizmalar pestisitlere dayanıklı hale geldi. Buna alternatif olarak bilim insanları biyoteknik mücadele yöntemlerini geliştirerek pestisit kullanımına alternatif olarak çeşitli tuzaklar geliştirdiler.

Cera trap, econex, last fly ve Decis fly gibi yabancı menşeli kitlesel tuzaklardan sonra Adnan Menderes Üniversitesi Bitki Koruma Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof.Dr. Hüseyin Başpınar ve ekibi Kitlesel Tuzaklama ile Turunçgil , Zeytin ve Kiraz’ da zarar yapan meyve sineklerine karşı yerli Medfly in markalı ruhsatlı bitki koruma ürünü geliştirdiler.

Üstelik bu tuzak dekara 35 lira devlet desteğiyle Türk tarımına sunuldu. Gıda güvenliğini destekleyen bu ürün birçok ödül aldı ve Tubitak tarafından desteklendi. Mandarinde Akdeniz meyve sineği için tuzakların ağustos ayının son haftası ağaçlara asılması gerekmektedir.

Herkese iyi haftalar dilerim.

Bitkisel Ürün Eksperi
Ziraat Yüksek Müh. Uğur Güneş
ugurguneszm@gmail.com
www.ugurgunes.net

Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 10:06