Seferihisar Emlak

Akarcalılar Derneği Seferihisar Yeni Haber Gazetesi’ni ziyaret ederek bölgede yaşayan yurttaşların taleplerini dile getirdi. Son yıllarda ilçe dışından aldığı göçle büyüyen ve yaz kış her mevsim dolu olan Akarca’da yaşayan yurttaşlar bir an önce daha sağlıklı hizmet alabilmek için mahalle olma isteklerini dile getirdiler. Seferihisar’da 90 kişilik üye yapısıyla en aktif sivil toplum kuruluşlarından olan Akarcalılar Derneği ise yürüttüğü faaliyetlerle Akarca’daki yurttaşların sorunlarının çözümünü amaçlıyor. Şahap Cesur’un başkanlığını yaptığı dernek çevre alanında verdiği mücadeleyle de kamuoyunda biliniyor.

ARITMA TESİSİ
Seferihisar’ın sahil kesiminde yer alan Akarca’da oturan yurttaşlar ağaçlandırma alanıyla ilgili olarak Seferihisar Belediyesi’nden daha fazla destek görmek istiyorlar. ‘Akarca Kuşadası değil Alaçatı’ olsun diyen dernek üyeleri ayrıca zaman zaman gündeme gelen Akarca’daki arıtma tesisinin yaydığı kötü kokudan ise şikayetçiler. Tuzla bölgesinde bulunan arıtma tesisinin kirliliğe ve kötü kokuya sebep olduğu iddiaları geçtiğimiz günlerde haberlere de konu olmuştu. Tesisin Akarca Koyu’ndaki koli basilini de yükselttiği belirtildi. Dernek üyeleri ayrıca 1834 metre uzakta ve 40 km derinlikte olması gereken arıtma tesisinin bu gereksinimleri karşılamadığını belirttiler.

BARINAĞA KARŞI DAVA
Akarca’ya yapılması planlanan balıkçı barınağı ise İzmir Şehir Plancıları odasının açtığı davayla durduruldu. Durdurma gerekçesinde mahkeme barınağın bilimsel ve teknik bir gerekçesinin olmadığını belirtti. Ayrıca mahkeme barınağın turizm ve yazlık amaçlı yapılan konutlar ile sahil kesimi arasındaki ilişkiyi keseceğini belirtti. Balıkçılar Barınağı’na karşı bir davayı da Akarcalılar Derneği açtı. Akarcalıların açtığı davada da benzer bir sonucun çıkması bekleniyor. Davada duruşma günü de 1 Şubat 2022 günü saat 10.20 olarak belirlendi. Öte yandan Akarcalılar Derneği tarafından duruşmaya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Sevgili Akarcalılar duruşma günü Akarca için çok önem arzeden bu dava için bizlerinde katılımı etkili olacaktır. Bu konuda süreç içinde bilgilendirmeler Akarcalılar Derneği sayfalarından yapılacaktır. “


“AKARCA KOYU İNSANLARDAN AYRILACAK”
Dernek üyeleri ayrıca: “Teos Marina’nın 110 bin metrekare alanı bulunmakta. Fakat yapılması planlanan barınağın ise 117 bin metrekare alanı bulunacak. Bu barınaktan büyük konvansiyonel balıkçılar yararlanacak. Küçük balıkçılar yararlanamayacak. Akarca koyunu insanlardan ayıracak olan bu barınak planına karşı mücadele ediyoruz” dediler. Öte yandan Akarcalılar Derneği Teos Antik kentinin Unesco Mirası Listesi’nde yer alması içinde başvurdu.
Akarca’nın doğal güzelliklerinin korunması için mücadele eden Akarcalılar Derneği’nin yönetimi ise şu şekilde:
Akarcalılar Derneği Başkanı- Şahap Cesur
Başkan yardımcısı – Ali Türkoğlu
Yönetim Kurulu Üyesi- Caner Çakaş

Yönetim Kurulu Üyesi- Emel Andaç
Yönetim Kurulu Üyesi- Fatma Yeşim Özgen
Basın Yayın Sorumlusu- Ataman Özgen Gültekin