Seferihisar Emlak

Sığacık’ta hizmet veren, muhafazakar otel konseptiyle dikkat çeken Albayraklar’a ait Teos Village oteli yeni sezon için hazırlıklara başladı.

Koronavirüs nedeniyle otelde hızlı bir şekilde restoran kapasitesini büyütme çalışmalarına başlanırken, yiyecek içecek konseptinde de değişikliklere gidildi. Yemekhanede sosyal mesafe kuralları doğrultusunda işaretlemeler yapıldı, masalar ise 1’er kişi yemek yiyecek şekilde düzenlendi.

Albayrak Grubu Turizm Koordinatörü Harun Gençtürk, koronavirüs sürecinin turizme etkisi ve Albayrak Grubu bünyesinde muhafazakar aile konsepti ile faaliyet gösteren Teos Village Hotel’in yeni sezona hazırlıklarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden daha az vaka görülmesi ve pandemi sürecini iyi yönetmesi dolayısıyla öne çıktığını belirten Gençtürk, yurt dışı uçuşlarının başlaması halinde Türkiye’nin 2020 yaz sezonunu olumlu geçireceğine inandığını söyledi.

Gençtürk, kurallara riayet edilirse Türkiye’de turizm sezonunun diğer ülkelere göre avantajlı geçirilebileceğini dile getirdi.

Albayrak Grubu Turizm Koordinatörü Harun Gençtürk.
“Personelin hijyen eğitimlerine başladık”

Harun Gençtürk, koronavirüsün Teos Village Hotel’in de bulunduğu İzmir’deki Sığacık bölgesini etkilemediğini, bu bölgede vakaya rastlanmadığını belirtti.

Gençtürk, Bakanlık talimatlarının uygulanmasının yanı sıra bazı uluslararası örgütlerinin konaklama tesislerinde uygulanmasını istediği kurallara dikkat ettiklerini söyledi.

Pandemi başladığı günden bu yana maske ile ilgili kendi çözümlerini üreterek Teos Village Hotel bünyesinde günde 200 maske üretimi yaptıklarını anlatan Gençtürk, şunları kaydetti:

“Çünkü ilave mekanlar ile ilgili inşa faaliyetlerimiz devam ediyor. Gerek otel çalışanlarımıza gerek ise iş ortaklarımızın çalışanlarına maskeleri her gün dağıttık. Ayrıca günde 3 kez ateş ölçümü yaptık. Aşçıbaşımız, öğün mönülerimizi bağışıklık sistemimizi güçlendirecek şekilde değiştirdi. Yemekhanemizde sosyal mesafe kuralları doğrultusunda işaretlemeler yaptık, masalarda 1’er kişi yemek yiyecek şekilde düzenlemelere gittik.”

Yeni Şafak