DOLAR

32,8296$% -0.22

EURO

35,6789% -0.58

STERLİN

42,4068£% -0.37

GRAM ALTIN

2.539,08%0,17

ÇEYREK ALTIN

4.171,00%0,12

BİTCOİN

2162878฿%-2.56087

a

Bakanlık ÇED olumlu raporu vermişti; o karar mahkeme tarafından iptal edildi

Bakanlık ÇED olumlu raporu vermişti; o karar mahkeme tarafından iptal edildi
0

BEĞENDİM

Seferihisar’da orkinos çiftliği kurulmasına mahkemeden geçit yok

Seferihisar’ın Sığacık Körfezinde kurulmak istenen orkinos çiftliği için verilen “ÇED Olumlu” kararı İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Seferihisar’ın Sığacık Körfezinde kurulmak istenen orkinos çiftliği için verilen ‘ÇED Olumlu’ kararı mahkeme tarafından iptal edildi. Davanın avukatı Şehrazat Mercan, “Bu kaçıncı ÇED iptal kararı? Artık bu koydan Orkinos ve balık üretimi sonlandırılmalı” dedi.

Başaranlar Su Ürünleri Yetiştiriciliği Şirketi tarafından kurulma çalışmaları süren orkinos çiftliği için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ‘ÇED olumlu’ kararına İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Altınköy Koyunu Koruma Derneği, S.S Altınköy Çiftlikevleri Sitesi işletme Kooperatifi, YADEM (Yağcılar Demircili Köyleri Doğaseverler, Çevre ve Ormanları Ekolojik Tarımı Geliştirme Derneği ve yurttaşlar tarafından dava açılmıştı. Davanın ilerleyen süreçlerinde yapılan bilirkişi keşfinden sonra mahkemeye bölgede orkinos çiftliği yapılmasının zararlarına dikkat çeken bir rapor sunulmuştu. ÇED olumlu kararını iptal eden İzmir 1. İdare Mahkemesi kararını bu bilirkişi raporuna dayandırdı.

Cittaslow üyelik kriterleri çiftliğin kurulmasına engel

Orkinos çiftliğinin etkilerini çevre mühendisliği, zooloji, turizm İşletmeciliği ve su ürünleri mühendisliği açılarından inceleyen bilirkişi heyeti raporlarında şu hususlara dikkat çekti:
-ÇED raporuna dayanak olan örnekler, bakanlıkça yetkilendirilmiş numune alma yetkilileri tarafından alınmamıştır.
-Örnekleme noktaları olarak verilen koordinatlar bilimsel raporda yer alan koordinatla örtüşmemektedir. Bilimsel rapora esas ölçüm sonucu olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.
-Sığacık Körfezi içinde kurulmuş olan orkinos çiftliği Akdeniz Foku’nun yaşam alanı içerisindedir. Türün aktif yaşam alanını sınırlamaktadır.
-Cittaslow Üyelik kriterleri arasında yer alan çevre faktörleri maddesinde yer alan su temizliği ve biyoçeşitlilik azalması kriteri balık çiftlikleri ve orkinos çiftliği ile tehlikeye girecektir.
-Başarısı bilimsel verilerle kanıtlanmış bu turizm pazarlama stratejisini sekteye uğratacak, çevreyi tehlikeye atacak her türlü risklerden uzak durulmalıdır.

Mahkeme heyeti oybirliği ile aldığı kararda orkinos çiftliği kurulmak istenen alanın Akdeniz Fokunun yaşam alanı ile çakıştığı, türün aktif yaşam alanını sınırlayacağı, balık çitliklerinin sayısının artmasının çevreyi tehdit ettiği ve bunun Cittaslow’un su temizliği ve biyolojik çeşitlilik kriterlerini tehdit ettiği gibi gerekçelere atıfta bulundu.

Mahkemenin kararını yorumlayan davanın avukatı Şehrazat Mercan “Bu kaçıncı ÇED iptal kararı? Artık bu koydan Orkinos ve balık üretimi sonlandırılmalı. Çıkarılmalı. Mahkeme her ne kadar iptal kararı vermeye yetkili. Yerindelik kararı veremiyor. Ama karar gerekçeleri, 100 kere de ÇED Raporu hazırlatsanız, ortadan kaldırılamaz, düzeltilemez. Bu sakıncalar hep var olacaktır. Sığacık bir koydur. Fokların yaşam alanı. Gelişimi turizme yönlendirilmiş. Sayısız evlerin, Seferihisar, Urla ve İzmirlilerin denizidir, kıyısıdır, plajıdır.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.