DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1988183฿%1.9221

a

Belediyenin sattığı otele özel imar iddiası

Belediyenin sattığı otele özel imar iddiası
0

BEĞENDİM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde Albayraklar’a satılan otele özel plan iddiası Seferihisar’da gündem oldu.

17.7 MİLYON TL’YE SATILMIŞTI

Tunç Soyer’in ailesi tarafından Seferihisar Belediyesi’nden yap işlet devret modeliyle bedelsiz alınan arsaya yapılan otel, belediyeye devredilmesine az bir süre kala Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde 17.7 Milyon TL’ye Albayraklar’a satılmıştı.

İddiaya göre İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 1/5000’lik planda, parselin içinde kıyı kenarda kalması gereken alan günübirlik olarak değiştirilirken, kamuya ait olan yol, iki parsel birleştirilerek iptal edildi. Böylece plaja vatandaşın erişim imkanı da ortadan kaldırıldı.

Seferihisar’da denize 0-50 metre arası parseller kıyı kenar çizgisinde bırakılıp imar verilmezken, parseli kıyı kenarda kalan onlarca vatandaş da çifte standarta isyan etti.

İTİRAZ EDİLDİ

İlçenin deneyimli Harita Mühendisi Barış Sakçı, “planlarda kamu menfaati söz konusu değil” diyerek plana itiraz etti. Sakçı şunları söyledi: “Sığacık 4028 Ada 2 nolu parsel yeni imar planlarında Günübirlik olarak belirlenmiş. Oysaki Kıyı Kanunu’na göre sahil şeritlerinde planlama yapılırken ilk 50 metrenin yeşil alan olarak, ikinci 50 metrenin günü birlik olarak bırakılması gerek. Yeni planlara baktığımızda bu parselin denize kadar günübirlik olarak planlandığı, Anayasa ve kıyı kanununa göre halka açık olması gereken sahilin özel mülkiyete konu edildiği görülmekte. Her ne kadar, bu parselin daha önceki yıllarda onaylı imar planınında bu şekilde olduğu ve bu eski planlar için gerekli kurullardan izin alındığı söylense de, hiçbir kurul kararı veya onaylı imar planı anayasa ve yasalara aykırı olamaz. Ayrıca bu parsel hala tarla vasfında olup eski planlara göre terkleri yapılmamış ham kadastro parselidir. Eski imar planına göre uygulama görmediğinden eski plan koşullarından faydalanamaz. 4028 Ada 1 nolu parsel ile 4029 ada 1 nolu parsel arasında kalan ve imar uygulaması ile oluşmuş ve kamunun eline geçmiş olan yol, yeni imar planı ile kapatılmak istenmektedir. Böylece otel alanı büyütülerek yukarıda bahsedilen sahil şeridine ulaşım zorlaştırılmakta. İmar uygulaması ile oluşmuş ve kamunun eline geçmiş bir yolun, yeni imar planı ile kapatılması nedeni sadece otelin istediği için olabilir. Kamu menfaatinden bahsedilemez.

YENİ PLANLA BÜYÜK RANT KAZANDIRILDI İDDİASI

Öte yandan bölgenin deneyimli emlak uzmanı Özay Öz, plan değişikliğiyle otelin değerinin yüzlerce milyon lira artacağını ifade etti.

Seferihisar’daki harita mühendisleri plana itiraz ederken, itiraz sonucu merakla bekliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (6)
 • Ferdî Tayfur
  12 ay önce
  0 0

  Geçti boru pazarı sür essegini konya ya böyle olacağı belliydi tunç aldığı paraya bakar hiç hayiflanmayin tuncun cok ta seyinde olan olmuş

 • Seferihisar’lı
  12 ay önce
  0 0

  Tunç Soyer’in eseri bu kötüleşme. Seferihisar’ı hadım edip gitti. Şimdi İzmir’i katlediyor, Tunç Soyer’e destek verenler ve dönemim meclis üyelerine Seferihisar’lı olarak hakkım haram olsun.

 • Asaf
  12 ay önce
  0 0

  Tunç Soyer’in eseri bu kötüleşme. Seferihisar’ı hadım edip gitti. Şimdi İzmir’i katlediyor, Tunç Soyer’e destek verenler ve dönemim meclis üyelerine Seferihisar’lı olarak hakkım haram olsun.

 • Asaf
  12 ay önce
  0 0

  Seferihsar’ı hadım edip gitti. Şimdi İzmir’i katlediyor, Tunç Soyer’e destek verenler ve dönemim meclis üyelerine Seferihisar’lı olarak hakkım haram olsun.

 • Molla
  12 ay önce
  0 0

  Tunç baba rüşvet alsa Ahmet Aydın bunu sayfa sayfa reklam yapmaz mı? Nedir bu rüşvet aldı gibi söylemler. Reis iyi çevresi kötü oluyor. Tunç baba iyi çevresi kötü neden olmuyor? İBB İmar müdür konak meydanında sallandirilmali ama akapede de adam kalmaz

 • tavan hareketi
  12 ay önce
  0 0

  Seferihisar belediyesine ait ne kadar gayrimenkul varsa satıp, 200 milyon tl borç bırakıp, personel maaşlarını ödeyemez halde bırakıp İzmir’e aday yaptılar. şimdi de İzmir büyükşehir belediyesi iflasın eşiğinde.kendisine artık genel başkanlık yakışır. batıra batıra yükselen kaybede kaybede kazandığını zanneden basiretsizler sürüsü

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.