Seferihisar Emlak

Seferihisar Turgut Köyü’nün üst bölgesinde 4 dönümlük alana dikilen lavantalar bir yıl sonra kullanıma sunulacak. Seferihisar Belediyesi Tarım ve Köy Hizmetleri Müdürlüğünce dikimi yapılan lavantalar yerini sevdi. İlk dikildiklerinde 5 santim büyüklüğünde olan fideler yılını doldurmadan çiçek verme aşamasına geldi.DSC_7675

Fideler Isparta’dan geldi

Turgut Köyünün üst kısmına dikimi yapılan lavanta alanının mülkiyeti Seferihisar Belediyesine ait 8 dönüm araziye şimdiye kadar köy halkı çeşitli bitkiler dikmesine rağmen bir türlü verim alamadılar. Gayrimenkulün belediyeye devredilmesiyle ‘bu alanda ne yetişir?’ araştırmasından sonra toprak tahlilleri yapıldı ve en iyi yetiştirilebilecek bitkinin lavanta olduğu tespit edildi. Daha sonra lavantanın ana yurdu Isparta Belediyesiyle irtibata geçildi. Isparta belediye başkanlığı 20 bin lira tutarındaki  4 bin  fideyi Seferihisar Belediyesine hediye verdi.DSC_7671

Bakım masrafı yok denecek kadar az

Seferihisar Belediyesinin Tarım ve Köy Hizmetlerinden Sorumlu Müdür Şerafettin BudakTurgut ve İhsaniye Köyünde köy meydan temizliği ve belediyenin diğer işleriyle görevli çalışanımız haftada bir kez lavanta alanına gidiyor. Sulama ve ufak tefek bakımını yapıyor.  Çok bakım istemeyen bir bitki. Amacımız bu bitkiyi Turgut ve diğer köylerde herhangi bir bitki yetişmeyen alanlara yaymak. Bizim amacımız belediye olarak hiçbir bitkinin yetişmediği alanlarda böyle bir bitkinin yetiştirilebileceği örneğini göstermek” dedi.

Akdeniz’in güneşli, taşlık ve dağlık bölgelerine özgü bir bitki olan lavanta günümüzde Güney Avrupa dışında Avustralya, Arap Yarımadası, Rusya, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmekte. 60-100 santimetre yüksekliğe kadar uzayabilen bitki çok dallıdır ve yeşil yaprakları yukarı doğrudur.

DSC_7679

Lavantaya güzel kokusunu mor, mavi-mor renkli çiçeklerinin içinde bulunan yağ verir. Lavanta kokulu ürünler bu yapraklardan elde edilen öz ile hazırlanmaktadır. Geleneksel olarak parfüm yapımında, bahçe bitkisi ve dekoratif amaçlı olarak kullanılan bitki en iyi gün boyu güneş gören ortamlarda yetişmektedir.

LAVANTA ÇAYI NASIL YAPILIR?
1 tatlı kaşığı lavanta, yaklaşık 1 su bardağı kadar suda 10 dakika boyunca hafif ateşte demlenir. 10 dakika boyunca demlenen lavanta kürü ılıması için beklenir. Ardından, kür süzülerek kullanıma hazır hale getirilir. Romatoid artrit hastalarında 15 gün kadar yemeklerden iki sonra 1 su bardağı içilmesi önerilmektedir.

DSC_7674

Lavanta Çayının Faydaları

Uykusuzluğa iyi gelir

Sakinleştirici özelliği vardır

Kaygıyı giderir

Stresi azaltır

Şişkinliği alır

Kolik tedavisinde kullanılır

Depresyon belirtilerini hafifletir

Migren nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelir

Soğuk algınlığının çabuk geçmesine yardımcı olur

Öksürüğü alır

Astım belirtilerini hafifletir

Solunum yollarını rahatlatır

Terlemeyi arttırır

Ateş düşürücüdür

Ağız kokusunu giderir

Kabızlık ve ishale iyi gelir

Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar

Bağışıklık sistemini güçlendirir