Seferihisar Emlak

Seferihisar’da son yıllarda artan plaj işgali adeti Büyük Akkum’da da yaşanıyor.

İşgalin boyutu öyle bir hal almış ki; görenlere ‘yok artık’ dedirtiyor.

Özel bir otel tarafından Büyük Akkum plajının neredeyse yarısı şezlonglarla dolduruldu. Halk girmesin diye işgal edilen alan şeritle kapatılırken yaşanan duruma vatandaşlar isyan etti.

HALKIN MALINI HALKA YASAKLIYORLAR!

Yaşanan duruma tepki gösteren vatandaşlar belediyeyi göreve davet ederken, “Halka ait olan plajlara güvenlik görevlisi koyarak halkı sokmayan anlayışa yazıklar olsun. Buradan halkçı başkana sesleniyoruz. Akkum’da yaşanan bu hukuksuzluğun biran önce giderilmesini bekliyoruz” dedi.

Güvenlik görevlileri ise plaj için ecrimisil ödendiğini, plajın kullanım hakkının otelde olduğunu iddia ediyor.

AYNI OTEL YOLU KAPATMIŞTI

Aynı otel geçtiğimiz yıl da kamuya ait yola güvenlik görevlisi koyarak Büyük Akkum’u giriş noktasından itibaren işgal etmiş, tepkiler üzerine bariyerleri kaldırmıştı.

ECRİMİSİL TARTIŞMASI

Ecrimisilin kira değil ceza olduğunu belirten Genel Yayın Yönetmenimiz Mustafa Karabulut şunları söyledi: “Daha önce de eski bir meclis üyesinin üstelik de görevde olduğu süreçte yaptığı işgale karşı çıkmıştık. O süreçte de ecrimisil tartışması olmuştu. Maalesef verilen ceza, sanki kiraymış gibi lanse edilip kıyı talanı yapılıyor. Ecrimisil haksız yere işgal edilen alan için ödenen cezadır, kira değil. 7121 sayılı kıyı kanunu çok net. Kıyılar Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar herkesin serbestçe yararlanmasına açıktır. Kıyıların etrafı çevrilemez ve kapatılamaz.”