fbpx

Büyükşehir Belediyesi ve Koyun Keçi Birliği’nden üreticiye can suyu

Büyükşehir Belediyesi ve Koyun Keçi Birliği’nden üreticiye can suyu
Yayınlanma tarihi : 17 Ekim 2015 10:27

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma kapsamında düzenlediği projeler içinde ilk adım küçükbaş hayvancılıkta atıldı. Pilot bölge olarak belirlenen Kınık ve Beydağ ilçelerinde 87 yetiştiriciye 374 adet koyun ve keçi dağıtılacak.

6360 sayılı kanun ile revize edilen Büyükşehir Yasası sonrası Tarım ve hayvancılığın yol haritasını 12 ayrı başlıkta ele alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk desteği küçükbaş hayvan yetiştiricilerine verdi. İlk etapta pilot bölge olarak belirlenen Kınık ve Beydağ ilçelerinde 87 yetiştiriciye damızlık olarak kullanılmak üzere toplam 374 adet koyun ve keçi dağıtılacak.

EĞİTİMLER TAMAMLANDI, İLK DAĞITIM SALI GÜNÜ…

Proje kapsamında İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen eğitimleri başarıyla bitiren Kınık’tan 72, Beydağ’dan ise 15 üretici istekleri doğrultusunda damızlık koyun veya keçi almaya hak kazandı.  Yetiştiriciler; Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Veteriner Hekim Zeynep Fırat ve Ziraat Mühendisi Hasan Tahsin Gömük’ün verdiği eğitimlerde; Hayvan bakımı, besleme ve hayvan sağlığı gibi konularda bilgi aldı. Teorik eğitimlerin ardından sahada pratik yapan yetiştiriciler, Salı günü Kınık Poyracık’ta düzenlenecek tören ile hayvanlarını teslim alacak.

OZER TURER3

BÜYÜKŞEHİR’İN KATKISI FARK YARATIR!

Sadece İzmir ve çevresi için değil, ülke tarımının kalkınması için yeni bir model oluşturmak adına düzenlenen projede İzmir Büyükşehir Belediyesi ile eşgüdümlü çalıştıklarını söyleyen İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, ırkının özelliklerini üst düzeyde taşıyan hayvanları seçerek üreticilerin çekirdek sürülerini oluşturmasında gereken alt yapıyı sağladıklarını ifade etti. Ülke ekonomisi ile tüketicinin sağlıklı et ve süte ulaşması noktasında küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli bir başlık olduğunu kaydeden Türer;  ‘‘Türkiye’nin süt ihtiyacının % 15’ini karşılayan İzmir, modern yetiştiricilik yapan işletme ve sürü sahipleriyle Türkiye’ye örnek teşkil etmesine rağmen yetiştiricilerimiz birçok konuda desteğe gereksinim duymakta. Bu çağrıya cevap veren Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu’nun en eski ekonomik faaliyeti olan Koyun ve keçi yetiştiriciliğine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.’’ dedi.

IRK SEÇİMİ EKONOMİK HEDEF DOĞRULTUSUNDA ŞEKİLLENDİ

Eğitimlere katılan yetiştiricilerin ekonomik hedefleri doğrultusunda ırk seçimi yapılan projenin Kınık ayağında 123 Kıvırcık cinsi koyun ile 43 koç, 94 Sakız cinsi koyun ile 29 koç, 15 Saanen cinsi keçi ile 5 teke ve 9 Tahirova cinsi koyun ile 4 koç olmak üzere toplam 322 adet hayvan dağıtılacak.

EGITIM2

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (1)
  • salih yumurtaci dedi ki:

    çiftçiye yapılacak en büyük destek sattığı ürünün bedelini almasının garanti altında olmasının sağlanmasıdır..
    örneğin ” banka çekini tarihinde öder ” düzenlemesinin yapılmasıdır…ilgililerin / ilgilenenlerin desteğini bekliyorum… saygılarımla salih yumurtacı 0 539 6858960