Seferihisar Emlak

Ressam Canip Taşkıran’ın, Suluboya Resim Sergisi Teos Marina’da sanatseverlerle buluştu. Açılışa Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay, Taşkıran’ın dostları ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Canip Taşkıran, serginin açılışında yaptığı konuşmada; “Her yerde her zaman her koşulda insan için sanat gereklidir. insan ilişkisinden insan doğa, insan hayvan ilişkisine kadar her yerde gereklidir. Günümüz koşullarında ülke yönetmeye talip olanların en büyük eksikliğinin sanatsal yaklaşımlar sanatsal kültürün ve sanata dair yaklaşımlarının eksikliği olduğunu düşünmekteyim… Alanlarda güzel nutuk atanların bir tiyatroda bir sergi galerisinde ya da üst yapıya dair ortamlarda boy göstermeyişi kendi ikiyüzlülükleridir. Tüm konuşmalarıyla kültür ve sanata dair güzel sözler edenler her nedense kültür ve sanatı sadece güzel söz olarak almayı yeterli görmektedir. O yüzden her koşulda herkese rağmen hep sanat diye sesimi yükseltiyorum” ifadelerini kullandı.

Sergi 27.06.2018 tarihine kadar sanatseverlere açık olacak.

Ressam Canip Taşkıran kimdir?

19 Haziran 1955 yılında Ardahan da öğretmen çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlkokulu Muşun Malazgirt kazasında, Öğretmen okulunu Van Alpaslan ve Gümüşhane ilk öğretmen okullarında tamamladı. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Yönetim Bilimler Fakültesi’nde dört yıl okuduktan sonra içindeki resim aşkının sesine kulak vererek “Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nü” bitirdi.

1985 yılından beri değişik okullarda resim öğretmenliği yaptı.

Canip Taşkıran, son onbir yıldır Seferihisar Halk Eğitimi Merkezi’nde yetişkinlere yönelik temel sanat eğitimi ve resim (özelde de suluboya resim) kursu vermekte.

Sanat yaşamı boyunca her yıl karma ve kişisel resim sergileri açtı.

2012 yılında önce uluslar arası suluboya derneğini (IWS) kurarak iki yıl üst üste Seferihisar’da bin ressam, iki bin sanat eserinin katılımıyla Uluslar arası Akdeniz suluboya festivalini düzenledi. Halen Seferihisar Sığacık Teos Marina’da Halkeğitim bünyesinde kurslarına devam etmekte. Seferihisar/Teos’u yurt içinde ve yurt dışında temsil etmektedir.

Eserleri yine yurt içinde ve yurt dışında çeşitli koleksiyonlar da bulunmaktadır.

Uluslar arası suluboya derneği (IWS) kurucu üyeliği, İstanbul suluboya derneği, İzmir suluboya ressamları derneği, Seferihisar sanatçılar derneği üyesidir.

Canip Taşkıran’ın kişisel sergisi 27 Haziran tarihine kadar TEOS Marina Kültür Merkezi Sanat Galerisinde gezilebilecek.