fbpx

CHP Seferihisar’da güç zehirlenmesi mi?

Yayınlanma tarihi : 30 Kasım 2015 4:40

Bugünleri irdeleyebilmek için 2008’e dönüp bugüne gelmek lazım…

10 yıllık Hamit Nişancı iktidarının son ayları. Ötekileştirilen CHP tabanı, yıllardır zafere susamış CHP yöneticileri; üyeleri ve umut vaat eden bir başkan adayı… Hepsi bir araya gelerek oluşturulan sinerji, birkaç ay önce anketlerde %60’ları bulan Hamit Nişancı iktidarını yerle bir etti.

Seferihisar’daki 2009 seçimlerinin sosyolojik analizini yapmak bir paragrafa sığmaz elbet. 2009 yerel seçimleri tüm ezberlerin bozulduğu bir seçim olarak tarihe geçti.

Aslında 2009 Mart’ta Seferihisar siyasetinde kartlar yeniden karıldı. O tarihten itibaren Tunç Soyer’in toplumun tüm kesimlerini kucaklayan siyaseti CHP’yi güçlendirdi. Türkiye’de eşine az rastlanır şekilde toplumun zıt siyasi kutupları Tunç Soyer’e oy verebilir hale geldi. Seferihisar’ın toplam değeri arttı, ekmeğimiz büyüdü. Ezber bozan Tunç Soyer siyaseti, CHP’nin hanesine artı puan yazdı.

Diğer yandan Türkiye’de yaşanan 17-25 Aralık süreçleri, AK Parti’nin güç sarhoşluğu ile ötekileştirici siyaseti Seferihisar’da puan kaybetmesine neden oldu. AK Parti’ye en büyük darbe ise partide uzun yıllar çalışıp Seferihisar’da iddialı konuma getiren Ümit Cingöz’ün istifası oldu. Seferihisar AK Parti adeta özünü kaybetti.

2014 yerel seçimlerine bu şartlarla girildi. Hamit Nişancı bu defa iktidar partisinin gücüyle girdiği seçimden yenilgiyle ayrıldı. CHP, sandıktan ikinci kez mutlak galibiyetle ayrıldı.

Daha zafer sarhoşluğu sürerken, Tunç Soyer tüm teşkilatı toplayarak, sonraki hedefi %60 olarak gösterdi. O günden bugüne dolu dolu bir buçuk yıl geçti.

CHP teşkilatı sizce hedefe yürüyor mu? Bence yürümüyor, yürüyemiyor… Adına güç sarhoşluğu da diyebilirsiniz, koltuk zehirlenmesi de. Maalesef teşkilat tüm dinamikleriyle bu kronik rahatsızlığa kapılmış durumda. Son kongrede yapılan “sen, ben, bizim oğlan” listesi bunu doğruluyor. İki yıl önce sosyal medyadan şu an yönetime girdiği partiye sin kaflı küfür eden de var; altı okun anlamını bilmeyen de… Tabanın görüşü dikkate alınmadan, gençlik kollarının olmadığı bir liste hazırlandı.

Yönetim, geniş tabanlı uzlaşı listesi yerine kişisel iktidarını koruyanların listesi olmuş durumda. Kongrenin sessiz, sönük geçmesi de bu tezimi doğrular nitelikte.

Gramsci’nin dediği gibi: “İktidarı ele geçirmek çok kolay, ama elde tutmak çok zordur”.

Hedefsiz, vizyonsuz anlayışla CHP’nin Seferihisar’daki geleceği tek başına CHP’nin marka değerine kalmış durumda. CHP’nin muazzam bir marka değeri var. Ancak bu miras, ilçe teşkilatını daha ne kadar sırtlayacak zaman gösterecek. Faturayı tek başına ilçe başkanına kesmek kolaycılık olur. Partinin kadın kolları hariç alan çalışmasının bile yapılmadığı bir teşkilat için %60’ı bırakın, iktidarı korumak hayal olur.

Siyasette heyecan bittiyse, hedef yoksa, güç sarhoşluğuyla kendi tebanı yaratıp çevreni daraltıyorsan yolun sonu yaklaşıyor demektir!..

Dost acı söyler…

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (9)
 • ZEHİR dedi ki:

  seferihisarda CHP li belediye Başkan’ı tunç Soyer seferihisarın tanıtımını çok iyi yaptı. sığacık buna örnektir. tunç beyi yönlendirenler çok olduğu için sağa,sola,ileri be geri çekenler çoğaldı. buna birde hükümet in ilçe Başkan’ı belediyenin iç işlerini karıştırmaya başlayınca işler farklı boyutlara girmeye başladı. neyse gelelim önümüzdeki seçimlere CHP de tunç Başkan’ın yerine yeni bir isim gelirse Seferihisar da CHP yine kazanır. çünkü diğer partililer sevilmiyor. demedi demeyin saygılar.

 • Mehmet Kenan Salman dedi ki:

  Ulen yorum yapıyorum siliyosunuz halkın bilinçlenmesini neden engelliyosunuz siyasetin bittiğini görmüyormusunuz yalançılık yaparak siyaset olmaz bir çok kişisizin asparagas haberleriniz yüzünden öldü yada sakat kaldı artık uyanın beyler

 • cengız cansız dedi ki:

  hey partılı sende kına yakarsın

 • cengız cansız dedi ki:

  hıç merak etmeyın zamanı gelınce taşlar yerıne oturur hep aynı insanlar görev alacak dıye bır kaıde yok

 • F.İnci dedi ki:

  O kalın kafanıza sokun bunu. insanlar sizin şahsınıza oy vermiyor chpye mecburiyetten oy veriyor. Kişisel başarınız değil yani. Yücel olsa chpnin başında aynı oyu alır

 • Deniz'e dedi ki:

  Deniz Bey misiniz? Deniz Hanım mısınız? Bilmem, o sorunuzun cevabını alabilmek için liste hazırlığında baş rol oynayan bayana sorun!

 • Partili dedi ki:

  Akşamında listede olmayanlar sabah yeniden yapılan listede yer aldı secime 10 dakika kala listeden Ozcan askın çıkartıldı; Mehmet senel Osman urkmez sanki mendil gibi kenara atıldı! Sen ben ahpap cavus ilişkisi yönetim kadrosu oluştu! Şimdi ne olacak biliyor musun okuyucu Tunç soyer buradan gidecek neptun Soyer aday olacak paşalarla hamit nişancı kazanacak; hamidin su an için sakin uslu avını beklemesi lazım çıkış yapmadan borçları koz olarak kullanmadan sakince beklemeli cunku kendi uğrasmasına gerek yok dinamitler temele atıldı mutlaka patlayacak! Ozaman güle oynaya akp kazanır cunku Chp den nefret edecek seferihisar

 • Aslı Ekmel dedi ki:

  Partiye kaf sinli kufur eden kim

 • Deniz dedi ki:

  Vuhh Seferihisar Chp de olanlar için gerçekten açıklayıcı ve anlamlı yazı olmuş; başkana kufredip sonra gözde nasıl olunur hakkında bir yazıda yazarsanız liste başı olursunuz

 • Köstebek
  Köstebek
  Yazarın diğer yazıları
  AK Parti Seferihisar’da parça pinçik olmuş. CHP’nin imar avcısı pek yaman
  07 Eylül 2021 7:39
  Onları kıskanıyor ve ilgiyle izliyorum
  07 Şubat 2021 9:55
  Hepimize ait alana gece mi konduruldu gündüz mü?
  23 Ocak 2021 8:04
  Denize sıfır kaçak villanın arkasında kim var?
  01 Nisan 2020 11:00
  Tüm yazılar