Seferihisar Emlak

Seferihisar Müşerref Hepkon Ortaokulu’nda Türkçe Öğretmeni olduğu öğrenilen Bora Barutçu, 15 Mayıs Cuma günü sabahı kanosuyla Akarca bölgesinde gezmeye çıktığında korkunç bir manzarayla karşılaştı.

Kendi ifadesiyle yaklaşık ağırlığı 100 kiloyu bulan bir carettanın sahile çekilmiş balık ağlarına takıldığını gördü. Cep telefonu kamerasıyla kurtarma anını çeken Barutçu, “Carettayı ilk gördüğümde denizde boğulmak üzere olan bir insan zannedip kanomun yönünü o tarafa çevirdim. Geldiğimde manzara korkunçtu. Caretta sahil boyunca atılmış ağlara takılmıştı. Ağı atan tekne olay yerine çok yakın olmasına rağmen yardıma gelmedi. Carettayı takıldığı ağlardan kurtararak denize bıraktım. İlginç olan şey Caretta’yı ağlardan kurtarırken kaplumbağa hareketsiz kalarak kurtarmama yardım etmesiydi” dedi.

DENİZLER YAĞMALANIYOR

Ticari avcılığın yasak olduğu bir dönemde sahile kadar ağ atma cesareti gösterilmesi, sahilde yaşamlarını sürdüren yavru balıkların bile hedef haline gelmiş olması büyük tepki topluyor. Denetimlerin az olması, denizlerdeki türlerin yok olmasına sebep oluyor.  Amatör balıkçılar, Trol ve gırgır gemilerinin denetimsizliğine tepki gösterirken, Akarca bölgesinde kontrollerin daha sık ve toleranssız olarak uygulanması gerektiğini belirttiler.

Son Güncelleme : 19 Mayıs 2020 13:53