Seferihisar Emlak

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun Buca’daki Tınaztepe kampüsüne taşınması konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun ilçeden taşınması kararı, üniversitenin takdiridir; saygı duyarım” dedi.

“Seferihisar için iyi olmadı”

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ise “Bu taşınma kararı, Seferihisar için de iyi olmadı. 500 üniversite öğrencisinin varlığı bile esnafın yüzünü güldürüyordu” ifadelerinde bulundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın yaptığı “Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nu, Foça Turizm Yüksekokulu gibi Tınaztepe kampüsüne taşıyoruz. Spor Bilimleri Fakültesi, Seferihisar’da kalacak” şeklindeki açıklamaya da Başkan Soyer ve Başkan Yetişkin’den cevap geldi.

“Bu karara hayırseverimiz de destek verecektir”

Seferihisar’da 10 yıl belediye başkanlığı yapan, bu üniversitelerin ilçeye gelmesine öncülük eden Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer “Üniversitenin takdiridir. Biz Seferihisar olarak gastronomi, turizm işletmeciliği, otelcilik gibi alanlarda Tınaztepe’deki okuldan faydalanmaya devam ederiz” dedi. Seferihisar’da 2009 yılında kurulan Spor Bilimleri Fakültesi’nin ilçede kalacak olmasını “bir teselli” olarak yorumlayan Başkan Soyer, “Üniversiteyi ilçemize kazandırmamızda büyük rolü olan hayırseverimiz de sanırım bu karara destek verecektir” ifadesini kullandı.

Yetişkin:Umarım spor fakültesini de almazlar

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin de kararı büyük bir üzüntüyle karşıladıklarını belirtirken “Öğrencilerin Seferihisar’dan gidecek olması, ilçe ekonomisi için kayıp demektir” diyen Başkan Yetişkin, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Seferihisar halkı, üniversite öğrencilerini çok sevmişti. Bu karar, Seferihisar halkını üniversite öğrencisinden soğutmak demektir. Bizim için eksi yazacak bir karar. Korona salgını nedeniyle esnafımız zaten sıkıntılı. Okula gelen öğrenciler, esnafa az da olsa nefer aldırıyordu. Biz ilçemizdeki yüksekokul sayısının çoğalmasını beklerken, elimizdeki iki okuldan birinin alınması, hiç hoş olmadı. Spor Bilimleri Fakültesi, uzun süredir kapalı bir okuldu. Öğrenci sayısı çok düşük. Gastronomi ve diğer alanlarda eğitim alan öğrenci sayısı 500 civarıydı ve spor öğrencilerinden çok çok fazlaydı. Seferihisar’ı, sırf . büyümesini beklerken, bu karar iyi olmadı. Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nu ve Seferihisar’ı seçen öğrencilerin birinci derecede tercih sebebi, gastronomi, turizm işletmeciliği, otelcilik, mutfak sanatları gibi alanlardı. Şimdi bu okullar elimizden alınınca, Seferihisar’a kim eğitim için gelir?”
Başkan Yetişir, ilçedeki üniversite kampüsünü bağışlayan hayırsever Necat Hepkon’un, Spor Fakültesi’nin hizmetinde olmak üzere spor tesisi inşa ettiği bildirdi. Yarı olimpik yüzme havuzu ve spor salonundan oluşan iki katlı binanın yapımının sürdüğünü belirten Başkan Yetişir, “Umarım Spor Fakültesi’ni de Seferihisar’dan almazlar” temennisinde bulundu.

Son Güncelleme : 20 Şubat 2021 18:35