Seferihisar Emlak

Dünya Hayvanları Koruma Gününde Seferihisar Hayvanları Koruma Derneği (SEHAYDER) etkinlik gerçekleştirdi.

Prof. Dr. İsmet Sungurbey Seferihisar Sokak Hayvanları Yuvası’nda yapılan etkinliğe dernek üyeleri, Kakapedia dans grubu ve gönüllü vatandaşlar katıldı.

Seferihisar’da yuvasız kalmış, şiddet görmüş, fiziksel zarar görmüş hayvanları sahiplendiren, sahiplendiremedikleri canların bakımını üstlenen SEHAYDER’in Başkanı Fevziye Özkan şöyle konuştu:

“Tüm dünyada ve yurtta bugün bütün hayvanlar hatırlanacaktır. Fakat biz istiyoruz ki onlara sadece bu gün değil tüm yıl boyunca sahip çıkalım. Biz bugün burada kutlama yapmıyoruz. Kamuoyunun dikkatini bakım evlerine çekmeye, petshoplardan para ile satın almaların önüne geçmeye ve sahiplendirmeyi amaç edindik. Deney merkezlerinin, hayvanat bahçelerinin olmadığı, hayvanlı sirklerin olmadığı, kürk cinayetlerinin yasaklandığı, av cinayetlerinin son bulduğu, atlı faytonların kullanılmadığı, anne ve yavrularının eti sütü için tarifsiz acılara maruz bırakılmadığı, sokak hayvanlarımızın zehirlenmediği, üretim ve satışın yasaklandığı, işkence, tecavüz ve kötü muameleye maruz kalmadıkları bir yaşam düşünüyoruz. Belediyelerin hayvanlara çöp gibi davranmadığı, popülasyonların bilinçli bir şekilde kontrol altına alındığında ancak o zaman Dünya Hayvan Haklarını kutlayabiliriz.
Bugün burada koğuşlarda dip dibe tutulan hayvanlarımızın nefes almaları için gezdirme etkinliği düzenlenledik. Terk edilmiş köpeklerimizin yalnız olmadıklarını hissettirmek istedik. Bugün bize mama bağışında bulunan Seferihisar İYİ Parti yetkililerine ve Bilgince Kolejine çok teşekkür ederim” dedi.

2019 yılında ani bir şekilde hayatını kaybeden Hayvan hakları savunucusu Burak Özgüner’in annesi Eray Özgüner’inde katıldığı etkinlikte anne Özgüner şöyle konuştu:

“Bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde hayvanları gezdirdik. Sanki onlar çocuklar bir çocuk esirgeme kurumuna gidip bir çocuğu kucağıma almış gibi hissettim kendimi” dedi.

Kalabalık bir yurttaş grubunun katıldığı etikinlik gün boyu devam etti.