Seferihisar Emlak

Seferihisar’ın gün geçtikçe artan nüfusu, plajların yoğunluğu ve işgal, Akarca’da yaşanan kirlilik problemi derken plaj alternatifleri azaldı.

Kumuyla, doğasıyla Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olan Ekmeksiz Plajından ise yıllardır halk istifade edemiyor.

Kurumlar sorumluluğu birbirine atarken, Orman Bakanlığı tasarrufunda olan plajın kafelerinin işletmesi uzun süredir bir kişide görünüyor. Mevcut yapıların güvenlik riskinden dolayı işletmeye kapalı olduğu açıklaması sivil toplum kuruluşları ve vatandaşları tatmin etmezken geçtiğimiz günlerde Seferihisar Kent Konseyi’nin açıklamasıyla gözler yine ilgili kurumlara çevrildi.

Seferihisar Kent Konseyi, yaptığı açıklamada “Kamuya ait ve Seferihisarlıların yıllarca halk plajı olarak kullandığı, doğa harikası Ekmeksiz Plajı, hemen yanında başlayan lüks otel inşaatı ile 6 yıldır sudan bahane sebeplerle kapalı tutuluyor.

Gelen şikayetler üzerine, Seferihisar Kent Konseyi olarak konuyu takip etmeye başladık. Yaptığımız temaslar sonucu aldığımız bilgilere göre, bir mahkeme süreci içinde olunduğu ve orada harap olan tesislerin can güvenliği açısından sakıncalı olacağı endişesi ile halka kapalı tutulduğu söylendi.

Durumu yerinde incelemek üzere Kent Konseyi olarak Ekmeksiz Plajına gittik. Karşılaştığımız Orman Bakanlığı yetkililerinden, mahkeme sürecinin sona erdiğini, yakın bir zamanda can güvenliği açısından sakıncalı olan tesisin yıkılacağını ve yeniden halka açılacağı bilgisini aldık.

Ancak kısa bir süre sonra yandaki lüks otel çalışanı iki güvenlik görevlisi gelerek, “Burada denize girmek yasak” demesi, olayın rengini yine değiştirdi. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

Plajın yanında ultra lüks konutlar yapan şirketin çalışanlarının plajın bekçisi gibi davranması, halka ait olan bir plajın daha halktan koparılıyor mu tedirginliğini yarattı.

Yunanistan’daki plajlarda şemsiye, şezlong, tuvalet, otopark ücretsiz halkın kullanımına ait. 

KOMŞU YUNANİSTAN’DA PLAJLAR HALKIN!

Yanıbaşımızda olan Samos Adası‘nda belediyenin sağladığı şemsiye ve şezlonglu plajlardan hiçbir ücret talep edilmezken, otopark parası tuvalet parası da talep edilmiyor. Son yıllarda turizm cenneti haline gelen adalardaki bu gibi doğru turizm politikaları hem halkı denizle buluşturuyor hem de turisti çekiyor.

Seferihisar’da da Türkiye’de de doğa harikası plajların büyük kısmı 5 yıldızlı otellerin müşterilerine ait. Yani halkın kullanımına kapalı.