Seferihisar Emlak

Tüm Emekliler Sendikası İzmir Seferihisar Temsilciliği, emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi talebiyle basın açıklaması düzenledi. “Emekliler isyanda, mutfakta yangın var” yazılı pankart ve dövizlerle düzenlenen eylemin metinin Ali Haydar Çelik okudu.

‘GEÇİNEMİYORUZ’
Çelik, temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranlarının neredeyse yüzde 50 civarında olduğunu hatırlattı. Asgari ücretin 2825 tl olmasına rağmen emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2000 TL’nin altında olduğuna dikkat çeken Çelik, “Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş açlığa mahkûm etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar. İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir. Sözün kısası geçinemiyoruz” dedi.

‘İNSANCA BİR YAŞAM HEPİMİZİN HAKKIDIR’
Emeklilere insanca yaşam sağlayacak verilmemesinin siyasi bir tercih olduğunun altını çizen Çelik, “Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Emekliler kendilerini açlığa mahkûm edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.