fbpx

Engelliler evi oluşturulmalı

Engelliler evi oluşturulmalı
Yayınlanma tarihi : 30 Ağustos 2015 10:19 - Güncellenme tarihi : 02 Eylül 2015 11:11

İzmir Kent Konseyi Yürütme Kurulu ve İzmir MS Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Oktay, engelliler evi açılması konusunda yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü söyledi.
İzmir Kent Konseyi Yürütme Kurulu, İzmir MS Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Oktay ‘’Engelliler Evi oluşturulmalıdır’’ dedi.

‘’Böyle bir yer engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin kaynaşmasına da hizmet eder’’ diyen Oktay, ‘’Ailelerin kısa bir zaman diliminde de olsa, çocuklarını bırakabilecekleri Engelliler Evi acil bir ihtiyaçtır. Yurtdışında yaygın olan bu uygulama Türkiye’de de yapılmalıdır’’ diye konuştu.

‘’BİLİNÇLİ BİR ENGELLİYİM’’

Oktay böyle bir projeyi önermesinde kendi yaşadıklarının da önemli olduğunu belirterek, ‘’Bana da 1997 yılında MS hastalığı tanısı kondu, O zamana dek hastalığımın ne olduğunu bilmiyordum. Bu durumda doğal olarak insan isyan eder, ‘Neden ben? Zamanı mıydı şimdi’ diye düşünür. Fakat ben öyle düşünmedim. İyi ki tanım konuldu, çünkü ona göre yaşayacağım’ dedim. Sınırlarınızı bilirseniz MS ile birlikte yaşamak zor değil. Kendinizi yormamanız, dengeli beslenmeniz, ruh ve beden sağlığına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanında size her zaman yardımcı olabilecek bir ailenizin olması şart. Ben bu yönden çok şanslıyım. Benim açımdan bütün bu şartlar oluştu’’ dedi.

‘’SOSYAL HAYATA KARIŞMALILAR’’

Eve kapanmak yok’’

Uluslararası birçok kongrede İzmir Kent Konseyi’ni ve izmir MS Derneğini temsil eden Oktay; ‘’Engelliler evlerine hapsedilmemeli. Evlerimize kapanırsak o zaman engelli olmuş oluruz.Türkiye de tanısı konulmuş 35-40 bin MS hastası var. Bir o kadar da tanısı konulmamış olanlar var. Dünya’da 3.5 milyon MS hastası olduğu tahmin ediliyor. MS hastalığı 1850 yıllardan beri biliniyor. Türkiye’de hastalıkla ilgili çalışmalar dünya ölçeğiyle yarışır durumda. Türk hekimleri çok başarılı’’ dedi.
Haber / Besim Altunöz

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)