Seferihisar Emlak

ASYA YAŞARİKİZ/YENİHABER- Türkiye’de gazeteciler yaptıkları haberler nedeniyle hapse atıldıkları gibi, görev başında saldırıya da uğruyor. İhlas Haber Ajansı (İHA) Muhabiri Mustafa Uslu ve Mezopotamya Ajans (MA) Muhabiri Emrullah Acar, dün haber takibi sırasında saldırıya uğradı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın Kocaeli Dilovası ilçesindeki kaçak çiftliğinde yıkım çalışmalarını takip eden Uslu, 4 kişi tarafından dövülerek hastanelik edildi. Uslu’nun drone ve kamerası saldırganlar tarafından parçalandı. Şanlıurfa Adliyesi önünde oturma eylemi yapan Şenyaşar ailesini takip eden Acar’ın ise, görev yapması tehdit ve hakaretler ile engellendi.

“SUÇLULUK PSİKOLOJİSİ”

Gazeteci Uslu ve Acar’a gerçekleştirilen saldırılar ile ilgili Seferihisar Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabulut gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Gazetecilerin her zaman görev başında olduğunu ve mesleklerini yapmaya devam edeceklerini dile getiren Karabulut, Türkiye’de gazetecilerin bu tarz saldırılara maruz kalmasına şu ifadelerle tepki gösterdi; “Gazeteciye saldıran insan aciz insandır, suçunu kabul etmiş insanlardır. Gazeteciye kim saldırdıysa suçunu kabul etmiş demektir. Bu suçlu psikolojisidir. Gazetecileri yıldıramazlar, onların kalemini kıramazlar. Gazeteciler bir gider bin gelir”

Saldırılar ile Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından yapılan açıklamada ise gözaltına alınan şahıslar hakkında gereğinin yapılmasını bekliyoruz talep edildi.

DİSK Basın-İş ise yazılı olarak yaptığı açıklamada “Adliye önünde adalet arayan Şenyaşar ailesini takip eden üyemiz MA muhabiri Emrullah Acar’ın görev yapması tehdit ve hakaretlerle engellenmiştir. Görüntüde yer aldığı şekilde polis suç işlemiştir. “Ortada bir gazetecilik faaliyeti yok, uzaklaş, görüntü aldığını görürsem gözaltı yaparım” diyen polise sözümüz üyemizden ve mesleğimizden elinizi çekin, basın kimseye boyun eğmez. Adliye önünde adalet arayan Şenyaşar ailesini takip eden üyemiz MA muhabiri Emrullah Acar’ın görev yapması tehdit ve hakaretlerle engellenmiştir. Görüntüde yer aldığı şekilde polis suç işlemiştir.” ifadeleri ile saldırıya tepki gösterdi.

TÜRKİYE BAŞI ÇEKİYOR 

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Mart 2021 verilerine göre, Türkiye “dünyada en fazla gazeteciyi cezaevine gönderen ülke” oldu. Rapora göre en az 67 medya çalışanının cezaevinde bulunduğu Türkiye’yi hapisteki 23 gazeteciyle Çin, 20 kişiyle Mısır, 16 kişiyle Eritre ve 14 kişiyle Suudi Arabistan izledi.