fbpx

Havagazı’ndaki çalıştayda kriz belediyeciliği tartışıldı

“Herkes İçin Şehir” felsefesiyle kalıcı uygulamaları kentte hayata geçirmek amacıyla Pandemi, Deprem ve Afetlerde Kriz Belediyeciliği Çalıştayı düzenlendi.
Havagazı’ndaki çalıştayda kriz belediyeciliği tartışıldı
Yayınlanma tarihi : 08 Haziran 2021 5:38

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen Pandemi, Deprem ve Afetlerde Kriz Belediyeciliği Çalıştayı’nda kriz dönemlerinde engelli yurttaşlar, kriz belediyeciliği ve krizlerde kurumlar arası iletişim ve dayanışma konuları tartışıldı.

Çalıştayda Dr. Hasan Atacan Tonak, Deprem ve Afetlerde Engelliler konulu bir sunum gerçekleştirdi. Engelli yurttaşların deprem anında yapması gerekenlerle deprem sonrası tahliyede yapılacaklara dikkat çeken Tonak, deprem sonrası yetkililerin direktiflerine uymanın çok önemli olduğunu vurguladı.

“Engelli bireylere ve yardımcılarına her türlü afete hazırlıklı olmaları için eğitim programları açıklanmalı. Herkes için uygulanabilir afet programı uygulanmalı.” diyen Tonak, pandemi gibi sağlık durumlarında da engelli yurttaşların daha yüksek depresyon riskine, düşük yaşam duyumuna ve daha yüksek yalnızlık hissine sahip olduklarına dikkat çekti.

KRİZ YOL GÖSTERDİ

Çalıştayda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de konuştu. Soyer, sözlerine engelli yurttaşların kentteki sosyal ve kültürel yaşama uyumları için çalıştıklarını söyleyerek başladı. Pandemi ve afet durumlarının engelli bireyleri daha çok etkilediğini söyleyen Soyer, kriz belediyeciliğinin deprem ve sel felaketlerinde yol haritası oluşturduğunun altını çizdi. Krizlerin ortak akılla çözülmesi gerektiğini belirten Soyer şöyle konuştu; “Engelli vatandaşlarımız ve aileleri için sosyal ve psikososyal destek sağladık. Engelli vatandaşlarımızın sağlık, hizmet, sosyal yaşama katılımı için kararlılıkla çalışıyoruz. Acil İzmir uygulaması ile deprem anında kendilerine ulaşılmasını mümkün kılacak bir uygulama. Engelsiz bir kent yaratmanın mücadelesini veriyoruz.”

Çalıştayın forum bölümünde de konuşan Soyer, Bayraklı’da 33 bin 100 binaya deprem güvenlik karnesi verileceğini duyurdu.

AFAD ELEŞTİRİSİ

Çalıştayda konuşan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Maden Mühendisleri Oda Başkanı Aykut Akdemir, İzmir’in son yıllarda yaşadığı krizleri hemşehrilik duygusuyla atlattığına dikkat çekti. Aydemir, konuşmasında 30 Ekim İzmir Depreminde AFAT’ın uygulamalarını “AFAD, yönetilemeyen hantal bir yapıdır. Afetlerde akıl, bilim ve kontrol en önemli reflekstir. Kim reflekslerini geliştirirse başarılı olur. AFAD görece yavaş kaldı. Alanda görünür olma durumu söz konusuydu.” ifadeleri ile eleştirdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün TMMOB’a bağlı meslek odalarının afet alanında hasar tespit çalışması yapmasına izin vermediğini iddia eden Akdemir, “Biz depremin olduğu gün hasar tespit çalışması için alandaydık. Ayakta kalmış binaların hasar tespit çalışmasını yapmak istedik. Bizi kabul etmediler. Hasar tespit çalışmalarını 3 gün sonra aldık. İnsanlar binalarda 2 gün kaldı. Bunun sorumluluğunu kim taşıyacak?” ifadeleri ile ortak akıl vurgusu yaptı.

Forumda konuşan yurttaşlar, engelli bireylerin yaşadığı binaların işaretlenmesi ve afet anlarında buna uygun müdahale edilmesini talep etti. Neptün Soyer konu ile ilgili merkezi hükümetin, yerel yönetime bilgi vermemesini eleştirerek “Merkezi hükümet engelli bireylerin yaşadığı evlerin bilgisini bize vermiyor. Yerel yönetimin bunu bilmesi hizmeti kolaylaştıracak. Bayraklı’da bunu bilseydik daha çok cana ulaşabilir miydik? Merkezi hükümet bizim sokağımızdaki patlayan suyla ilgilenemez. Biz onlara adres verecek durumda olmuyoruz. Merkezi hükümetin bir an önce bunu yerel yönetimle paylaşması lazım.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖNEMLİ ÇALIŞMA

Tüm Bel Sen İzmir 1 No’lu Şube ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Anıl Kaçar da Engelsiz Veri Tabanı çalışması yaptıklarını duyurarak şöyle konuştu; “Muhtarlar aracılığıyla veri tabanı oluşturmaya gayret ediyoruz. 16 bin kadar verimiz var. Merkezi hükümet bize veri verirse ne ala ama biz iğnenin ucuyla da olsa bu çalışmaya devam edeceğiz.”

Çalışma ile kent genelinde yaşayan engelli yurttaşların veri tabanı oluşturarak kriz dönemlerinde kolay ulaşım sağlanacak.

 

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)