Seferihisar Emlak

Seferihisar’ın en güzel alanına yaptırılan, Atatürk, İnönü ve Albay Çolak’ı bir araya getiren üçlü heykel grubu, yerine konduğundan beri ilçenin gündemini meşgul ediyordu.
Heykellerin temsil ettiği kişilere hiç bir şekilde benzememesi, üstelik komik görünüşte olmaları, vatandaşların ve sivil toplum örgütlerinin tepkisine yol açmış, Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “Halkın beğenmediği hiç bir icraatı tasvip etmem” demişti. Soyer, geçtiğimiz gün, bu heykelleri “halkın beğenmediği” gerekçesiyle kaldırdı.2NİYET VEFAKAR
Seferihisarlılar, Atatürk, İnönü ve Albay Çolak’ın bir araya getirilmesindeki niyetin çok güzel olduğunu vurgulayarak, heykellerin bu niyete hizmet etmediğini söylediler. Tunç Soyer de “İnönü ve Atatürk ile birlikte Albay Çolak İbrahim’in Kurtuluş Savaşı sırasında sık sık görüştüklerini ve fikir alışverişinde bulunduklarını biliyoruz. Merhum İbrahim Bey,

Yarımada’nın kurtarılmasında büyük işler yapmış, kıymetli bir askerdir. Aslında Fuar’da bulunan İnönü ve Atatürk’ü bir araya getiren heykelin aslında o da var. Ama konmamış. Biz istedik ki üçü bir arada ilçemizde bir güzel alanda buluşsunlar.

Heykeller bir kez kaldırıldı, düzeltildi, yeniden geldi ama yine istendiği gibi olmadı. Halk tepki gösterdi. Biz halkın beğenmediği hiç bir icraatta ısrarcı olmayız. Neticede halkın beğenisine sunulan bir sanat eseridir söz konusu. Gelenler eleştiriyorsa, bir eksiği var demektir” dedi.

GAZETECİYİ SAVCILIĞA ŞİKAYET ETTİ:

Seferihisar‘da çok konuşulan heykel grubunu yapan Gökhan Yerlikaya ise, eserini eleştiren gazeteci Mustafa Karabulut’u savcılığa şikayet etti. Sanat eserlerinin eleştiriye açık olduğunu unutan Yerlikaya‘nın bu girişimi de basın camiasında tepkiyle karşılandı. Gazeteci Mutlu Tuncer yazdığı köşe yazısında sanat eserlerinin eleştiriye açık olmasının tabiliğini vurguladı ve “Sanat ve eleştiri bir bütünlük oluşturur. O yüzden sanat eleştirmenleri vardır. Eğer herkesin gözü önünde duracak ve kentin görselliğine katkı vermesi beklenen bir eser yapmaya kalkışıyorsanız, o eserin istenildiği gibi olmasını sağlamak zorundasınız. Sanatçının hırsa ve kızgınlığa kapılıp, gazeteciyi şikayet etmesi yerine, eleştirileri değerlendirip hatasını bulması gerekir. Sanatın ilerlemesi de zaten böyle olur” dedi.

KENDİ MEMLEKETİNDE YAPTIĞI HEYKELE DE HALK İSYAN ETMİŞ!

Öte yandan Seferihisar‘da tepkilere yol açan heykelleri yapan Gökhan Yerlikaya‘nın, 2006 yılında memleketi Samsun’un Gazi Beldesi‘nde de Atatürk çalışması yaptığı ve halkın heykelin Ata‘ya benzememesi yüzünden isyan ettiği ortaya çıktı.

2006 yılında belde olan Gazi‘de yapılan heykelin, Atatürk‘le hiç ilgisi olmaması vatandaşları çileden çıkartmış, gazete manşetlerini süsleyen haberlerle heykel eleştirilmişti.

Belde Belediyesi Büyükşehir Yasası’nın ardından İlkadım Belediyesi’ne dahil edildi.

Merak edilen ise, Yerlikaya’nın Samsun’da heykelini eleştiren kaç kişiyi savcılığa şikayet ettiği?