Seferihisar Emlak

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – Twitter hesabından bir haberi retweet ettiği gerekçesiyle milletvekilliği düşürülerek tutuklanan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında AYM ‘hak ihlali’ kararı aldı. Karara rağmen Gergerlioğlu serbest bırakılmadı.

Konu ile ilgili gazetemize konuşan HDP Seferihisar Eş Başkanı Aziz Benli, AYM kararının uygulanmamasını eleştirdi. Gergerlioğlu’nun bir insan hakları savunucusu olduğu dile getiren Benli şöyle konuştu; “Ömer Faruk Gergeroğlu, ülkemizde sağcıymış solcuymuş bakmaksızın insan haklarını tavizsiz savunan değerli bir vekilimizdir. Onun şahsında ülkemizde insan haklarının ne kadar çok ayaklar altına alındığının ispatıdır. Ayrıca Anayasa Mahkemesinin kararının tanınmaması da geldiğimiz noktayı gösteriyor.”

NE OLMUŞTU?

Gergerlioğlu’nun sosyal medya hesabından bir haberi paylaşması sonrasında yerel mahkeme ‘terör örgütü propagandası’ kararı alarak Gergeroğlu’na 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını öngördü. Yargıtay 16. Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını 19 Şubat’ta oylayarak Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü ve 2 Nisan’da tutuklandı.