Seferihisar Emlak

Mart ayının ilk günlerinde kendisine cinsiyetçi hakaretlerde bulunan siyasi rakiplerine öyle cevaplar vermişti ki; 2-3 defa konuşmayı izlemiştim. Bir kadın olarak beni çok etkilemişti.

O gün Akşener‘in artık Türkiye siyasetini domine edebilecek tek lider olmaya adım adım gittiğini hissetmiştim.

Geçen haftaki iki puzzle parçasını daha oturtunca resim tamamlandı. Önce size o iki parçayı anlatayım, daha sonra da olasılığı…

Birinci parça; geçtiğimiz hafta planlı olduğunu hissettiğim Akşener’e saldırı ve sonrasında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gör bak daha neler olacak” açıklaması.

Artık Recep Tayyip Erdoğan Meral Akşener’i kendisine çok ciddi rakip gördüğü için üst perdeden Akşener‘i hedef alıyor. Benim kanaatim bu durum İyi Parti‘nin oylarını da arttırmaya devam ediyor.

İkinci ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilçeleri ziyaretinde İyi Parti teşkilatlarını da ziyaret etmesi. En son bunu Seferihisar’da da gördük.

Sizce İyi Parti‘ye sadece AK Parti‘den mi kayma oluyor?

Bence değil! İzmir özelinde CHP‘den de İYİ Parti‘ye bir yönelim var. Kulislerde dolaşan anket sohbetlerine hiç girmeyeceğim. Parti gözlüğünü çıkarıp biraz uzaktan bakan herkes çıplak gözle de bu durumu görebiliyor. Siyasi sohbetlerin gündemi de hep bu durum!

Nedeni yerel yönetimlerin performansı mı, ulusal siyaset mi başka bir yazımda değineceğim.

Bu iki durumun iki olasılıklı tek sonucu olur…

Birincisi, yerel seçimlerde ittifak olmazsa İYİ Parti, CHP, AK Partili bir seçim, AK Parti’nin mutlak galibiyetine yol açar.

Bu durumun gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Çünkü Akşener FOX TV‘den İsmail Küçükkaya’ya ittifakı sürdürmekte kararlı olduklarının mesajını verdi.

İkinci ve benim öngördüğüm ihtimal ise, İYİ Parti’ye 2019 yerel seçimlerinde ittifak sözleşmesi gereği sadece Tire ilçesi verilmişti. Bu defa 4-5-6-7 ilçede CHP’nin adayı çıkmaz, İYİ Parti‘nin adayı çıkarsa şaşırmayın. Üstüne büyükşehir adayıyla ilgili uzlaşı da önemli tabii…

Millet İttifakı’nın bir bileşeni olan İyi Parti‘yi tabii ki Tunç Soyer ziyaret edecek… Ancak ziyaretin sebebini sadece ittifakla açıklamak pek mümkün görünmüyor. Bence Tunç Soyer‘in 2024 adaylığı için İYİ Parti’yle ilişkilerinin daha iyi olması gerek.

Agamennon krizi, Kıbrıs açıklaması, işe alım ve atamalar vs. derken İYİ Parti cephesinde zaman zaman orta zaman zaman düşük tonlu bir memnuniyetsizlik olduğu aşikar.

Dervişoğlu yakın zamanda “Atamalar yaparken makamları mevkileri doldururken kör göze parmak sokar gibi toplumsal tartışma yaratabilecek adımları atmaktan uzak duralım. Ona cesaret denmez, cüret denir, hiçbir cüretkara da İzmirli müsaade etmez. Böyle bilinmelidir.” demişti… Dervişoğlu zaman zaman kamuoyuna açık mesajlar veren güçlü bir kurmay…

Soyer’in, Dervişoğlu başta olmak milliyetçi İYİ Parti kurmaylarıyla ilişkisi ne kadar güçlenecek izleyeceğiz.

İzmir seçmenini solcu olarak sınıflandıranlara katılmıyorum. Özgürlüklerine düşkün, özgürlükleri tehdit altındayken oyunu rasyonel kullanan eğitimli insanlar. Bu seçmenin CHP’ye bir 20 yıl daha angaje olacağını hiç sanmıyorum. “Anti AK Partililik” bittiğinde Türkiye’de olacak sürpriz İzmir’de de olabilir. Biz gençlerin deyimiyle “at fava bekle” 🙂