DOLAR

32,8323$% -0.21

EURO

35,6820% -0.57

STERLİN

42,4236£% -0.33

GRAM ALTIN

2.536,59%0,08

ÇEYREK ALTIN

4.168,00%0,05

BİTCOİN

2169496฿%-2.24966

a

İzmir’in yaşam kaynağına uluslararası inceleme

İzmir’in yaşam kaynağına uluslararası inceleme
0

BEĞENDİM

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Belediyeler Birliği, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzsu ve Gema Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ULUSLARARASİ GEDİZ VE EGE HAVZALARİ SEMPOZYUMU bu sabah başladı.

Batı Anadolu’dan doğup Ege Denizi’ne dökülen nehir havzaları, verimli kaynakları sayesinde tarım ve sanayi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. GEDİZSEM2022’ye, Ege Nehir Havzaları kaynaklarını ortak değer olarak kabul eden kamu ve özel sektörden tüm paydaşlar katılım gösterdi. Başta Gediz Havzası olmak üzere diğer Ege Nehir Havzaları kaynaklarının sorunları ve güncel bilimsel çalışmaları ele alındı.

Sempozyumda; başta Gediz Havzası olmak üzere Ege Denizi’ne dökülen havzalarımızın sürdürülebilirliğine yönelik izlenecek stratejiler, su havzası yönetiminde eşgüdüm ve katılımcılığın güçlendirilmesine yönelik kurumsal ve yasal düzenlemeler, farklı kurum ve kuruluşlarca su havzalarında yürütülen havza yönetim planlaması ve uygulamalarına yönelik çalışmalar, havza bilgi tabanının, izleme ve değerlendirme kapasitelerinin güçlendirilmesi ve havza yönetimi için ortak bir izleme ve değerlendirme sisteminin oluşturulmasına yönelik stratejiler ele alınıyor.

Bununla birlikte, havza kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği, havzalarda alternatif projeler ve uygulamaların ekolojik, ekonomik ve sosyal maliyetlerinin ve faydalarının (içsel ve dışsal etkilerin) değerlendirilmesi konularına da değiniliyor. Bu sempozyumun havzalar ile ilgili kurum, kuruluş ve paydaşların eşgüdümlü ve katılımcı çalışmaları ile gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Bu doğrultuda, bilgi paylaşımı sağlanması ve araştırmacıların gerçekleştirecekleri sunumlar sayesinde katılımcıların kaynakların sürdürülebilirliği konusunda son gelişmelerden haberdar edilmesi hedefleniyor.

Geleceğimiz için büyük önem taşıyan bu sempozyuma İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Esat Erçetingöz’de “Temiz Gediz Temiz Körfez” fotoğraf sergisiyle katılıyor.

Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi küçük salonda yarın da devam edecek sempozyumun ilk gününe Amerikan Florida Üniversitesi’nden katılan Dr. Eban Z Bean yaptığı konuşmayla damgasını vurdu. Dr. Eban “Türkiye de çiftçiler eğitilmediği için bilinçsizce kullanılan tarımsal ilaçlar yüzünden sular kirleniyor. Paydaşlar biraraya gelemediği için çözüm odaklı öneriler bir türlü sonuca ulaşmıyor. Kısır bir döngü gibi yıllardır hep başa dönülüyor. Çözümler
sadece lafta kalıyor.” dedi.

Gema Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu’da yaptığı konuşmada, 45 yıldır Gediz ve Havzasının temizlenmesi konusunda mücadele verdiğini ama her defasında sonuca ulaşılamadığını söyledi.

Kilimcigöldelioğlu “Uluslararası sempozyum düzenliyoruz, paydaşlarımız arasında Tarım Bakanlığı yok, valilik yok, DSİ yok, bölgenin belediye başkanları yok. Nasıl sonuç alacağız?” diye sordu.

Açılışta ayrıca sempozyumda emeği geçenlere şükran plaketleri ve beratları takdim edildi.

Sempozyum yarında devam edecek. Çarşamba günü ise Gediz Havzası’na teknik gezi düzenlenecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.