DOLAR

33,0983$% 0.21

EURO

36,2530% 0.53

STERLİN

43,1584£% 0.61

GRAM ALTIN

2.632,91%0,44

ÇEYREK ALTIN

4.285,00%0,56

BİTCOİN

2145883฿%1.36212

a

Kaya: “İstemezükçüler yolu geciktiriyor” Mercan: “Mahkeme kararına saygılı olun”

Kaya: “İstemezükçüler yolu geciktiriyor” Mercan: “Mahkeme kararına saygılı olun”
0

BEĞENDİM

Seferihisar – Kuşadası bölünmüş yol çalışmaları devam ederken, taş ocağı tartışması da gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Köylüler ve Seferihisar Belediyesi erkence zeytini alanının zarar göreceğini belirterek konuyu yargıya taşımıştı… Milletvekili Kaya’nın Seferihisar ziyareti tartışmaları alevlendirdi.

Milletvekili Kaya, Seferihisar-Gümüldür-Kuşadası bölünmüş yol inşaatının, Seferihisar bölümünde incelemelerde bulundu.

Beraberinde AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Hamit Nişancı, AK Parti İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Uçak ve Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile çalışmaları gözlemleyen Kaya‘nın sonraki durağı ise Seferihisar Orhanlı Mahallesi oldu. Orhanlı‘da Muhtar Birgül Bozkurt ve mahalleliler ile bir toplantı gerçekleştiren Kaya‘nın hedefinde Yeni Orhanlı Barajı’nın yapımını mahkeme kararı ile durduranlar vardı. Mahallelinin istemesine rağmen barajın yapımını engelleyenleri ‘istemezükçü cephe‘ olarak nitelendiren Kaya, bu cephenin İzmir‘deki her olumlu şeye karşı çıkıp, her yapılan işi bozmayı hedeflediğine dikkat çekti.

Avukat Şehrazat Mercan ise, Milletvekili Kaya’yı yasalara saygılı olmaya çağırarak şu açıklamayı yaptı: “Çok sayıda Orhanlı köylüsü ve onların talebi ile Seferihisar Belediye Başkanlığı adına davayı açtım. Konularında uzman ve profesör, üç bilim insanının verdiği rapor üzerine, İzmir 1. İdare Mahkemesi, İzmir Valiliğinin ÇED Gerekli Değildir kararını iptal etti.

İptal kararının gerekçesi; açılmak istenen 4 taş ve malzeme ocağının ikisi, zeytinlik alanlara zarar verecek ölçüde yakın mesafede. Zeytinliklerin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanunun 20. maddesi emredici ve bağlayıcı düzenleme ile açıkça zeytinlikleri korumaktadır.
Kaldı ki TMMOB İzmir İKK’nun, İzmir özelinde hazırladığı raporda; 30 yıl için yeni taş ocağı gerekmediği, mevcut ocak ve tesisler ile kalker ve türevleri ihtiyacının karşılanacağı belirtilmiş. Orhanlı’da da yıllardır faal bir taş ocağı ve kırma eleme tesisi zaten var. Üstelik kapasite artışı için “ÇED Gerekli Değildir” kararı aldı.

AKP’nin hükümet olduğu 15 yıldır pıtırak gibi taş ocağı açılıyor. Taş ocağı olarak düşünülen arkeoloik ve doğal sit alanlarının dereceleri düşürülüp ardından ÇED ve ruhsat düzenleniyor. Tarım alanlarını da düşündükleri yok.
Menderes Belediye Başkanı da arkeolog. Orhanlı ve Kuyucak arasındaki 1. Derece Arkeolojik SİT alanına açılan ve kaldırılan davayı takip etmesini öneririm. 

Keza Sn. Atila Kaya da bildiğim kadarıyla avukattır. Kararı okumalı ve mahkeme kararlarının uygulanması için çaba göstermelidir.

Sayın Hamit Nişancı’nın ise hangi bilgi ve ön görüye dayanarak beyanda bulunduğunu anlayamadığım için bir şey diyemeyeceğim.
Orhanlı Köyü, organik tarım belgeli onlarca üreticinin yaşadığı ve geçindiği, göç vermeyen az sayıda köylerimizden. Binlerce kadim zeytinlikler var. Oranın doğasını ve tarım alanlarını, köylü ile birlikte, AKP lilerden koruyacağız”.

Yolun tatil beldelerine olan ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacağını belirten Kaya, şunları kaydetti:

‘Projenin tamamı, İzmir’in Güzelbahçe, Seferihisar, Menderes ve Selçuk ilçeleri ile Aydın‘ın Kuşadası ilçelerini birbirine bağlıyor. Özellikle yaz mevsiminde büyük yoğunluğun yaşandığı yolun standardı yükseliyor, tamamen bölünmüş yol haline getiriliyor. İlk kısımdaki çalışmalar daha önceden tamamlanmıştı, şimdi ikinci kısımdaki çalışmalar sürdürülüyor. Burada da inşaat tamamlandıkça, tamamlanan kısımlar peyderpey trafiğe açılıyor.’

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (2)
 • ÇERÇEVESİZ
  7 yıl önce
  0 0

  Yeni yol çalışmasının daha fazla insanın konfor ve güven içerisinde ulaşımını sağlayacağı gerçek…Ama bu “daha fazla insan”ın ulaştığı beldelerdeki altyapı, eski altyapı.. Kanalizasyon, arıtma sorunları halen tamamen çözülebilmiş değil..Kirletilen çevre, aynı yetersiz altyapı + daha fazla nüfus veya ziyaretçi ile ne hale gelecek? Bu soruna çözüm getirilmeden önce keşke sadece rehabilite edilip bırakılsaydı bu yollar…

 • Mustafa Tosun
  7 yıl önce
  0 0

  Belli bir yere kadar bisiklet yolu istiyoruz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.