Seferihisar Emlak

HABER MERKEZİ “Rant Değil Hayat” sloganıyla düzenlenen buluşmada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gaziemir’deki nükleer atık bölgesinde Duran Adam Eylemi başlatan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni, İzmir Kent Konseyi Başkanı Naziye Işık, İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı, Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonu Başkanı Ahmet Soysal, çevre örgütü temsilcileri ve yurttaşlar yer aldı.

Buluşmada konuşan Tunç Soyer, iklim acil durumuna dikkat çekerek kentlerde derinleşen yanlış politikalara değindi. “Kent yönetimlerinin; kenti planlarken ulaşımdan su tüketimine, gıda üretimi ve tarımdan atık yönetimine yürüttüğü tüm çalışmalarda doğaya saygılı bir yaşamı esas alması gerekiyor” diyen Soyer, İzmir’in son iki yılda pandemi dışında da yaşadığı felaketleri hatırlattı. Soyer şöyle konuştu; “Yaşadıklarımızdan çok şey öğrendik ve dirençli bir şehir olmanın sırlarını araştırdık. Gördük ki, afetlere ve salgınlara dirençli olmanın tek yolu, doğayla uyumlu bir yaşam sürmek. Şehirlerimizi, doğasıyla uyumlu şekilde imar etmek. İzmir; 4,5 milyona yakın nüfusu, hızla büyüyen sanayisi, ticaret hacmi, turizmi ve tarımı ile Türkiye ekonomisinin kalbi bir şehir. İzmir, 8 bin 500 yıllık tarihi boyunca uygarlıklara yön vermiş bir dünya kenti. 2020 sonunda İzmir Büyükşehir Meclisi’nde onaylanan İzmir Yeşil Şehir Eylem Planı ve Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı başlıklı iki önemli çalışmayı tamamladık. İklim Eylem Planı ile İzmir’de 2030 yılına kadar sera gazını yüzde 40 azaltmayı hedefliyoruz”

İzmir Kent Konseyi Başkanı Nazik Işık ise rant politikalarının getirdiği sorunlara işaret ederek ekoloji mücadelesinin toplumun her kesimini ilgilendirdiğini söyledi.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de çevre mücadelesine atıfta bulunarak “Hasankeyf’ten Aliağa’ya İkizdere’den Gaziemir’e sömürü ve talan düzenine karşı birlikte mücadele etmeliyiz” diye konuştu.