Seferihisar Emlak

Seferihisar Belediyesi, bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde finale kalmayı başardı.

Sürdürülebilir İş Ödülleri organizasyonunda bu yıl kamu kurum ve kuruluşları da derecelendirilmeye dahil edildi. Seferihisar Belediyesi, ‘Mandalina Kurutma Tesisi’ projesi ile Sürdürülebilir İnovasyon kategorisinde finale kalmayı başardı. 18 Ekim tarihinde İstanbul’da düzenlenecek törenle ödüller sahiplerini bulacak.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şöyle dedi:

Yapılan çalışmalarımızı sürdürülebilirlik esasına göre planlayıp projelendiriyoruz. Mandalina kurutması da bunlardan biri. Kentimizin en büyük geçim kaynağı mandalina. Göreve geldiğimizde mandalina üreticisinin üretmekten vazgeçtiği, ürününü satamadığı ve mandalinanın yere dökülerek çürümeye başladığını gördük. Mandalinanın yan ürünlerini üretmeye başladık. Soğuk hava depomuz da tamamlanmak üzere. En son yaptığımız çalışmayla mandalinayı termal enerjiyle kuruttuk. Bu sayede mandalinanın 12 ay raflarda olmasını sağlamaya başladık. Doğanbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’yle birlikte İzmir Jeotermal A.Ş.’den üç sera kiraladık. Sera içerisine izolasyonlu hat çektik. Termal suyla, kurutma makinesindeki havanın ısıtılmasıyla kurutma işlemine başlandı. Mandalina ve defneyaprağı kurutuldu. Sonuç çok başarılı oldu. Üretimi çoğaltmayı planladık. Baktık ki yapıyoruz, ihracat yapma adına çeşitli ülkelere numuneler gönderdik. Olumlu geri dönüşler aldık ve nihayet ilk ihracatımızı gerçekleştirdik.

Tarımsal Hizmetler Müdürü Şerafettin Budak, “Belediyemiz, temel belediyecilik hizmetlerinin dışında ilçemizin ekonomik dinamiklerini harekete geçirmek için de birçok çalışma yapıyor. Bunların başında da tarımsal politikalar geliyor. ‘Başka bir tarım mümkün’ inancıyla Başkanımız Tunç Soyer önderliğinde yaptığımız çalışmalarla sürdürülebilir projeler ortaya koyup üreticimizin ekmeğini büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Sürdürülebilirlik Akademisi Nedir?

Türkiye’de iş dünyasında sürdürülebilir iş modellerinin yerleşimi, gelişimi ve yaşam şeklinin yaygınlaştırılması amacıyla global bir yaklaşımla çalışan Sürdürülebilirlik Akademisi, alanında örnek olan projeleri her yıl Sürdürülebilir İş Ödülü ile onurlandırıyor.

Öte yandan ödül kazananların, Türkiye’nin alanında lider isimlerinden oluşan 31 kişilik seçkin bir jüri tarafından yapılan değerlendirme sonunda belirlendiği organizasyonda bu yıl Karbon ve Enerji Yönetimi, Su Yönetimi, Sosyal Etki, Sürdürülebilirlik İletişimi, İş birliği, Tedarik Zinciri Yönetimi, Atık Yönetimi, Çeşitlilik ve Dahil Etme, Start-Up, Sürdürülebilirlik Raporu ve Sürdürülebilir İnovasyon kategorilerinde ödül verilecek.