Seferihisar Emlak

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – Dokuz Eylül Üniversitesi Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi, bu yıl 364 yeni öğrencisiyle eğitim öğretim yılına başlıyor. Fakülteye ait bir devlet yurdunun olmayışı ise öğrencilerin ortak sorunu.

KİRALIK EV AZ KİRA FİYATLARI ÇOK

Özel yetenek sınavı ile alınan öğrenciler, Seferihisar’da hem kiralık ev bulamamaktan hem de yüksek kira fiyatlarından yakınıyor.

28 Ağustos’ta yayınlanan yerleştirme sonuçları ile birlikte ev aramaya başlayan gençler, yüksek kira fiyatlarına ek olarak emlakçı, depozito gibi ek ödemelerle de boğuşuyor.

Seferihisar’ın en fazla değer kazanan mahallelerinden biri olan Turabiye Mahallesinde yer alan fakülteye yakın ev arayan öğrenciler için tüm bu maliyetleri karşılamak çok zor. Çoğunlukla, yeni apartmanların yer aldığı Turabiye Mahallesinde çoğu binada elektrik, su, doğalgaz gibi sayaçlar da takılı değil. Öğrenciler kira, depozito, emlakçı ve taşınma masraflarına ek olarak abonelik işlemleri için ödeme yapmak zorunda kalıyor. Buna göre elektrik için 279.89 TL; su için 311.53 TL ve doğal gaz aboneliği için 661.21 TL ödemek zorunda olan öğrenciler, yeni bir hayata başlamak için taşınma masrafları altında ezilmiş durumda.

10 BİNİ AŞAN MASRAFLAR

Ev aramaktan yorulan öğrenciler, eğitim öğretim hayatına başlamak için kira, nakliye, emlakçı, depozito ve abonelik işlemleri için yaklaşık olarak 11 binden fazla ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Gazetemize konuşan öğrencilerin ortak görüşü, tüm bu yüksek fiyatlardan dolayı üniversiteyi kazandıklarına sevinemedikleri. Çoğu İzmir ve şehir dışından gelen öğrenciler için, yeni eğitim yılı maddi kaygılarla başlıyor.