Seferihisar Emlak

YENİ HABER – Orhanlı Köylüleri, Küçük Menderes İnşaat A.Ş. tarafından yapılması planlanan 37,5 MWe Jeotermal Enerji Santrali ve Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santralı ve Rüzgar Enerji Santralı Projesi ile ilgili olarak Orhanlı Köyü’nde bulunan Köylü Kafede yapılması planlanan Halkın Katılımı Toplantısı’nı yaptırmadı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilisi Sezai Özkan’ın projeye ilişkin bilgilendirme yapılacağını söylemesi üzerine Özkan köylülerin alkış ve ıslıklarıyla protesto edildi.

Toplantıda konuşan köylülerin avukatı Şehrazat Mercan, Orhanlı Köyü’nün ekolojisiyle bir bütün olduğunu ve buranın korunması gerektiğini söyledi. Mercan “Biz çok ÇED toplantısı yaptık. Bizim burası ile ilgili raporlarımız var. Buranın ÇED sürecini yapan firma Kanal İstanbul’un da ÇED sürecini yapan firmadır. Bizim hikayelere ihtiyacımız yok.” dedi.

“YAPTIRMAYACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko da buluşmada söz alarak yaşanan çevre katliamlarına dikkat çekti ve bunun Orhanlı Köyü’nde yaşanmayacağını söyledi. Beko şöyle konuştu; “Bedeli ne olursa olsun Orhanlı Köylülerinin istemediği hiçbir şeyi burada hep birlikte yaptırmayacağız.”

Proje ile ilgili konuşan köylüler ise Orhanlı Köyü’nde 6 ay önce başlayan çalışmaları ‘işgal’ olarak nitelendirerek şu sözlerle projeye karşı çıktı; “Ormanları talan ettiler, kafalarına göre yol açtılar. İnsanların tarlalarını satmak zorunda bıraktılar, tehdit ettiler. Sizi burayı elinizden alırız dediler. Bizim köyümüzü rahat bırakın, gidin kendi köylerinizi talan edin. Bugüne kadar ses çıkarmadık, kafalarına göre kuyular açtılar. Kanuni yolları takip edelim dedik ses çıkarmadık ama sonuca varamayacağımızı biliyoruz. Beraber büyük bir direniş başlatıyoruz. Halkın direnişinin önüne hiçbir şey geçemez.”

Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantıda yöresel kıyafetleriyle efeler bir gösteri de yaptı. Toplantıya çevre örgütlerinin yanı sıra İzmirliler de katıldı.