Seferihisar Emlak

Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay, Seferihisar’da referandumun  huzur içerisinde geçmesi için emniyet müdürü, jandarma komutanı ve siyasi parti başkanlarının katıldığı toplantıda alınması gereken ve alınacak tedbirler hususunda bilgi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisinden hiçbir yetkilinin katılmadığı toplantıya ilçede bulunan tüm siyasi parti ilçe başkanları hazır bulundu.

Kaymakam İlhan Abay toplantının açılış konuşmasında, “Seferihisar’ın geçmiş tüm seçimlerini incelediğimde hiçbir huzur bozucu olayın meydana gelmediğini öğrendim. Bu seçimin de diğer seçimlerden hiçbir farkı yok! Bu nedenle geçtiğimiz seçimlerde Seferihisar’daki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları nasıl davrandıysa bu seçimlerde de aynı şekilde davranacaklarına inancım sonsuzdur” dedi.

KAYMAKAMLIKTAN 16 NİSAN 2017 PAZAR GÜNÜ’NE KADAR ALINACAK TEDBİRLERİN AÇIKLAMASI

İlçe Emniyet Müdürlüğünce, Kaymakamlık ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı ile koordineli olarak, Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda ilçemizde yapılacak olan Propaganda faaliyetlerinin tamamında resmi ve sivil ekiplerce etkinlik öncesinden başlayarak gerekli güvenlik tedbirleri alınmaktadır.

İlçemizde bulunan Siyasi Parti binalarının güvenliği için resmi ve sivil ekipler görevlendirilerek meydana gelmesi muhtemel olaylara karşı daha duyarlı olmaları sağlanmış, ayrıca referandum sürecinde açılacak olan seçim irtibat bürolarının güvenliğinin sağlanması amacıyla 24 saat esasına göre gerekli tedbir planlamaları yapılmıştır.

Referandum sürecinde ilçemize gelmesi muhtemel siyasi parti liderlerinin, ilçemizde bulundukları süre içerinde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için gerekli güvenlik planlamaları yapılmıştır.

Propaganda faaliyetleri kapsamında gruplarca yapılması muhtemel araç konvoylarının halkın genel yaşantısını etkilemeyecek şekilde yapılabilmesi için trafik yönünden gerekli planlamalar yapılmıştır.

2-SEÇİMDEN BİR GÜN ÖNCE ALINACAK TEDBİRLER

Seçimlerden bir gün öncesi, 15 Nisan 2017 Cumartesi günü seçim bölgelerinde halkımızı tahrik edecek ve suça yöneltecek, oy kullanmalarını engelleyecek, seçim sandıklarını yakma ve kaçırmaya teşebbüs edebilecek her türlü girişimlerin önlenmesi, bu bölgelere pankart, broşür ve benzeri yazıların bırakılmasını önlemek amacıyla 16 Nisan 2017 Pazar günü seçim yasakları sona erinceye kadar İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekip ve bürolarca sandık alanları ve civarı kontrol altında bulundurulacaktır.

15 Nisan 2017 Cumartesi günü saat 18.00’den sonra umumi ve umuma açık yerlerde seçim propagandası için toplantı propaganda yapılmasına izin verilmeyecek, siyasi parti binaları dışında asılı bulunan afiş, pankart, flama ve benzeri propaganda malzemelerinin kaldırılması hususunda tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları ilke karar almışlardır.

3-SEÇİM GÜNÜ ALINACAK TEDBİRLER

Oy kullanma sürecinde vatandaşların güven ve huzur içerisinde oylarını kullanabilmeleri için ilçemizde bulunan bütün sandık alanlarında gerekli güvenlik tedbirleri alınacaktır.

Oy verme sürecinde Yüksek Seçim Kurulunun belirlemiş olduğu içki satışı ve silah taşıma konularındaki yasaklara uyulması konusunda güvenlik güçlerimizce gerekli denetim ve kontroller yapılacaktır.

4-SEÇİM SONRASI ALINACAK TEDBİRLER

Oy verme işlemini sona ermesine müteakip oy sayımı ve tasnifi işlemleri tamamlanıp oy torbalarının İlçe Seçim Kuruluna teslimine kadar alınan güvenlik tedbirleri devam edecektir.

Oy torbalarının İlçe Seçim Kuruluna teslimi sonrası İlçe Seçim Kurulu çevresinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak, sayım ve tasnif işlemlerini aksatmak, seçime gölge düşürmek isteyen kişi veya grupların ilçemizde bulunan kritik öneme sahip trafo merkezlerine karşı yapılması muhtemel sabotajlara karşı gerekli güvenlik tedbirleri alınacaktır.