fbpx

Seferihisar AB Brüksel toplantısında

Seferihisar AB Brüksel toplantısında
Yayınlanma tarihi : 04 Haziran 2016 5:32

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ICLEI Uluslararası Yerel Yönetim Girişimleri Konseyi, Sürdürülebilir Kentler Birliği, EESC ve Heinrich Böll Vakfı’nın 2 Haziran’da Brüksel’de düzenlediği sürdürülebilirlik konulu toplantıda konuşma yaptı.IMG_2143ICLEI Avrupa Bölgesi Belediye Başkanları’nın katıldığı toplantıda, Birleşmiş Milletler’de küresel iklim değişikliğini önlemek amacıyla 2015 yılında kabul edilen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nin yerel ölçekte uygulamaları ele alındı.IMG_2147Seferihisar Belediye Başkan Soyer, Birleşmiş Milletler hedefleri doğrultusunda Seferihisar’da gerçekleştirilen uygulamalar hakkında bilgi verdiği toplantıda özellikle, tarım, enerji ve sürdürülebilir kalkınma konularına değinerek şöyle dedi: “Seferihisar, 2009 yılından beri Sakin Şehir ünvanına sahip. İklim değişikliği, fakirlik, su kaynakları gibi konularda yerel ölçekte neler yapabileceğimizi düşündük. Tarıma odaklandık, çiftçiler için üretici birlikleri, üretim tesisleri kurduk. Pazaryerleri açarak çiftçinin tüketiciye aracısız ulaşımını sağladık.

İnternet satış sitesi kurduk. Yerel tohumları korumak için tohum merkezi açtık. Çiftçimize iyi tarım uygulamalarını anlattık. Seferihisar Barajı’ndan tarlalara sulama sağlayan kanalları yeniledik, el emeği pazarı açarak kadınlarımızın aile bütçesine katkıda bulunmasını sağladık. CV Bankası, Halkkart gibi uygulamalarla toplum refahını arttırdık.

Enerji üretiminin fosil bazlı yakıtlardan yenilenebilir kaynaklara yönelmesi gerektiğini tüm dünya kabul etti. Seferihisar’ın temiz geleceğinde halkımızın da rol alabilmesi için güneş ve rüzgar enerjisi koooperatifleri kuracağız. Daha yaşanabilir bir dünyada yerel idarelere çok iş düşüyor.

 

 

 

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (1)
  • hasan yıldız dedi ki:

    sayın başkan yolları kapattınız cevre inşaat pislikleriyle dolu kaldırımlar kola dolaplarıyla sandalyeyle dolu siz bürükselde dolanıyorsunuz biraz ilçeye el atın.