fbpx

CHP’li Meclis Üyelerinden Basın Açıklaması

CHP’li Meclis Üyelerinden Basın Açıklaması
Yayınlanma tarihi : 28 Eylül 2015 10:29

AKP Seferihisar İlçe Başkanı Hamit Nişancı, yer satışlarıyla ilgili “Ne yazık ki CHP’li belediye meclis üyeleri de bu karara ‘evet’ dedi. Bu isimlerin de vicdani sorumlulukları var. Tarih önünde, halk önünde hesap verecekler” açıklaması yapmıştı.

 

Bunun üzerine CHP’li meclis üyeleri de açıklama yaparak Nişancı’ya cevap verdi. İşte o açıklama:

 

Biz CHP’li Belediye Başkanları ve Meclis Üyeleri olarak mensubu bulunduğunuz AKP iktidarının sürekli başımıza diktiği Devletin müfettişlerine bu hesapları verdik, vermeye devam ediyoruz ve edeceğiz de. Tarih ve halk önünde veremeyeceğimiz hesabımız yoktur. Bizler için halka hesap vermek bir onurdur, bu hesabı her zaman ve her yerde halkımıza vermeye hazırız.

 

Tek hesap vermeyeceğimiz kişi şahsınız dır Sn. Nişancı. Bu hesabı soracak bir geçmişe sahip olmadığınız gibi liyakatiniz de yok çünkü. Bize hesaptan söz etmek için önce Belediye Başkanlığı yaptığınız döneme ve mensubu olduğunuz siyasal partinin uygulamalarına bakacaksınız.

 

Memleketi parsel parsel sattınız, satmaya devam ediyorsunuz.  Bunları tekrar etmenin anlamı yok, kamuoyu yeterince biliyor.

 

Elbet de tarih önünde hesap vermek isteriz ama sizden bizlere sıra gelmez, Sn. Nişancı.

 

Polemik derdinde değiliz. Söz konusu satışlara neden “evet” dediğimiz gayet açık ve nettir. Bun anlamak için, AKP Hükümeti’nin yürürlüğe soktuğu Büyük Şehir Yasası ve Bütün Şehir Yasasına bakmamız yeterlidir.

 

Mevcut Yasalarla İlçe Belediyelerinin elindeki gelir getirici tüm uygulamalar alınarak Büyük Şehir’e bağlanmıştır. Büyük Şehir yasası uygulamaya girdikten sonra geldiğimiz noktada, yasanın ilçe belediyelerini finansal dar boğaza soktuğu bir gerçektir.

 

Türkiye genelinde birçok ilçe belediyesi aynı dar boğazın içindedir ve gelirleri giderlerini karşılayamaz durumdadır. Bu nedenle, birçok ilçe belediyesi elinde bulundurduğu gayrimenkulleri satmak için karar almaktadır. Komşumuz olan Menderes Belediyesi merkezdeki gayrimenkullerini satışa çıkardığı gibi kendisine geçen köy mallarını dahi satmanın yollarını aramaktadır.

 

Mevcut yasa ilçe belediyelerini finansal açıdan bitirmiştir. Finansal açıdan bitirdiği gibi hizmet sahasını genişletmiştir. Kendi yağında kavrulurken ve yerinden yönetim ve hizmet yapan belde belediyeleri kapatılmış ilçe belediyelerine bağlanmış, Mart 2014 seçimlerinden sonra da İl Genel Meclisleri kapatılarak köyler ilçelerin mahallesi haline getirilmiştir. Gelirlerin nerede ise tamamı yok edilirken, hizmet verilen coğrafi sınır olabildiğince büyütülmüştür.

 

Hal böyle iken ilçe belediyelerine iki seçenek bırakılmıştır. Birincisi harç bitti yapı paydos deyip Belediyemize kilit vuracaktık, ya da elimizdeki gayrimenkulleri değerlendirerek yola devam diyecektik. Bizler sevineceğiniz seçeneğe değil tabi ki saldıracağınız seçeneğe evet dedik.

 

Sn. Nişancı, belediye başkanlığı yaptığınız on sene boyunca bu yasanın getirdiği çıkmazlarla uğraşmadınız. Çünkü sizin zamanınızdaki ile günümüzdeki belediye yasa ve uygulamaları tamamen farklıdır. Bunu bilmeniz gerekirdi ama bilmediğinizi açıklamalarınızdan anlıyoruz. Bütün Şehir yasasının olmadığı dönemlerde yaptığınız bol gelirli, dar coğrafi sınırlı belediye başkanlığından kalan miras bol sıfırlı borçlar olmuştur.

 

Sayın Nişancı, biz, sizin döneminizin tarihe ve halka veremediği hesabı da veriyoruz ve vermeye devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

 

Bu konuda tüm bilinç ve vicdanımızla Belediye Başkanımız Sn. Tunç Soyer’in yanında ve kararımızın arkasında olduğumuzu tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

SEFERİHİSAR BELEDİYESİ CHP MECLİS ÜYELERİ

Tayfun İlhan, Yelda Celiloğlu, Osman Ürkmez,  Erbay İnbağ, Ahmet Güney, Gürhan Özata, Halil Balta, Hüseyin Ercan,  Mehmet Şenel, Mustafa Ulu,

017

 

 

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (9)
 • Seferihisarlı dedi ki:

  Mal mülk düşkünleri rahat yüzü görmezler,
  Bin bir derde düşer, canlarından bezerler.
  Öyleyken, ne tuhaftır, yine de övünür,
  Onlar gibi olmayana adam demezler. (Ömer HAYYAM)

 • adı lazım değil dedi ki:

  Az önce yazdıklarıma ilave olarak elinde yetki varken belediye bütçesinden maaş ödeyecek personel alacağına bizim gibi yatay geçişli memur alsaydı devlet bütçesinden karşılardı personelin maaşını bir nebze olsa belediyenin parası elinde kalırdı.

 • adı lazım değil dedi ki:

  Meclis üyeleri demiş ki büyük şehir yasasıyla ilçe belediyeler dar boğazda.Biliyoruz personel maaşlarını bile ödeyemez durumda seferihisar belediyesi.Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste demiş atalarımız.Biz o başkana abi kardeş gittik biz silahlı kuvvetler mensubuyuz belediye bünyesinde uygun kadroda çalışmak istiyoruz dedik. O da bize elimde olmayan sebeblerden dolayı personel fazlalığım var alamam dedi ertesi gün başka birini işe soktular.Demekki elinde olmayan sebeblerden dolayı bu belediyeyi başkaları yönetiyor müstahaktır ne diyeyim.

 • Seferihisarlı dedi ki:

  Sayın Başkan Ve Değerli Meclis üyeleri;
  Şunu bilmenizi isterim.
  1-Kamu Malları Satılmaz
  2-Kıyılar bize Atalarımızdan kalan Doğal mirasımızdır.
  Geçmiş Belediyelerin sanki hiç mi ekonomik sıkıntıları olmadı. Tabiki oldu onlarda buraları satabilirdi ama satmadılar değilmi? Son olarak sayın başkana bir sorum olacak. Cissta slow felsefesini Seferihisara getirdi. Benim bildiğim sakin şehirler bakir durumlarını korurlar bu dünyanın her tarafında aynı ben İtalyayıda biliyorum hiç bir betonlaşma yok şehirleri 400 yıl once neyse bugünde aynı ama Seferihisar beton ekonomisine döndü. Ben ce görünüm hiç güzel değil, Seferihisarın görüntüsü içler acısı niçin Urlada 4 kat 5 kata izin verilmiyorda Seferihisar belediyesi hem kendini cissta slow olarak nitelendirip hemde 4 5 kata müsade ediyor, üstelik bu yapılaşmadan belediyenin kasasına kayda değer paralar giriyor. Buna rağmen belediye niçin Akkumdaki bu malları satmak zorunda Başkan bu konuda halkı aydınlatırsa çok iyi olur. SEFERİHİSARLILARIN gerçekleri öğrenme hakkı bulunmaktadır. Biz sizden Satan değil üreten belediye istiyoruz.

 • adımbendekalsın dedi ki:

  Önce AKP li CHP li tüm meclis üyeleri vicdani sorgulama yapsınlar… Ahmet Güney bu ilçeye ve Hıdırlık Mahallesi Sakinlerine verdiği zarar ve hasarın vicdani muhakemesini yapsın önce… Kendi kesesini doldurma çabasıyla bir mahallenin, bir sokağın geleceğini yok ederken, diğer taraftan da aldığı süper lüks evi ile, bindiği lüks otomobili ile küçük dağları ben yarattım edasında gezerken tüm Seferihisar düşünüyor, sorguluyor “yahu bu Ahmet Güney bir buçuk yılda bu evi, bu arabayı nasıl aldı” diye…. Seferihisar küçük bir ilçe ve burada yaşayan ilçe sakinleri bir birlerinin geçmişlerini iyi bilirler….

 • Vatandaş dedi ki:

  Satmanin bahanesi olamaz bence satılacak bir şey kalmayınca neyinizi sayacaksınız bakalım sayın meclis uyeleri

 • DAVUT ESEN dedi ki:

  İnsan dili kendiyle bu kadar çelişir yani şimdi büyük şehir size yardım etmiyor deyilmi vah vah yolları kanalları vel hasıl çöp toplama dışında her hizmetti büyük şehir yapıyor sizde sabah akşam oy kaygısıyla iş yaratıyorsun bir kişilik iş için on kişi alıyorsunuz mesela şu otopark parası her araqç başına bir izmir escort bayan personel hepside yeni alım her aileden bir veya iki kişi personel kuafür nalburiye dükkanını kapatıp personel olınıyor nasıl kalkacan bu yükün altında sabah başka taş akşam söküyon asfalt döküyon yağmur yağdı su yürümüyor siz ne içiyorsanız bizde içelim bu kafayla çarşı meydanına gömüllen parayla bir yıl idare edilirdi gel gelelim satışa ilan etsin zatı muhteremleri kendi oteline satışa girmeyeceğine yeddi düvel akrabısınıda sokmayacağına yemin etsin eyvallah ne allla otelller satılıyor biri reisin satan alan hey maşşalllah belediyenin mallı deniz ……….

 • samimyetsiz bir açıklama dedi ki:

  bu açıklamayı yapanlar, ellerine tutuşturulan kağıdı okumuş. büyükşehir ve bütünşehir yasası ile, ilçe belediye gelirlerinin büyükşehir belediyesine geçtiği yazılıyor. büyüşkehir chp li olmasa, bize bir pay verilmiyor diyebilirler. geliri chp li büyükşehir belediyesi alıyor ise, bundan ilçe belediyeye bir pay vermiyor ise, sen de chp liyim diye bu açıklamayı yapıyor isen, chp nin ne olduğu ortada. paylaşmayı bilmeyen insanlar topluluğu, ben akp li değilim, akp yi de savunmuyorum. nasıl kılıçtaroğlu akp için bir şans ise, ilçede, hamit kardeş te chp için bir şanstır. ama, bu kadar talihsşiz bir açıklama olmamalıydı. bu chp li üyelerin cehaletinin bir belgesidir.

 • yaver dedi ki:

  kahve diliyle yazilmis zayif bir aciklama