Seferihisar Emlak

Uzun yıllar Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yapan, ilk F-4E filosunun kurulmasında büyük katkıya sahip, THY’nin emektar kaptan pilotlarından Seferihisarlı İrfan Önol hayata gözlerini yumdu.

Önol, 10 Ekim’de Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Karşıyaka mezarlığına defnedilecek.

BURNU KOPAN A310’UN KAPTANIYDI

Binlerce saat emniyetle uçan, çok sayıda pilotun yetişmesinde katkısı olan İrfan Önol’u kamuoyu, 2004’te tanıdı. Tarihler 23 Haziran 2004’ü gösteriyordu. Kaptan Pilot İrfan Önol ve İkinci Pilot Bora Türkant’ın uçurduğu TC-JCY tescil işaretli AIRBUS A310-304 “ÇORUH” uçağı, TK0421 / Antalya – İstanbul seferi için 182 yolcu ve mürettebat ile Antalya Havalimanı’ndan saat 19.25’te havalandı.

Uçak pistten kesildikten çok kısa bir süre sonra 3500-4000 feet irtifada girdiği karanlık bulut içinde doluya yakalandı. Yumurta büyüklüğünde yağan dolunun şiddetiyle kaptan pilot tarafındaki kokpit camı çatladı ve aynı sırada uçağın radarının bulunduğu burun kısmına isabet eden yıldırım uçağın Radome’unu koparttı.

RADOM KOPTU, KOKPİT CAMI TUZLA BUZ

Kokpit camının buz halinde çatlamasıyla görüşü sıfıra düşen ve radarı devre dışı kalan uçağı Kaptan Pilot İrfan Önol soğukkanlılığını koruyarak Antalya’ya geri döndürmek istemişse de elektrik yüklü yoğun bulut (CB) kümeleri ve radar sisteminin çökmesiyle yönlerini kaybetmiş olmaları buna müsaade etmedi.

Kaptan İrfan Önol, yaşanan olay sonrasında 1,5 saat havada tur atarak bölgede bulunan diğer uçaklarla sağladığı telsiz temasıyla acil haberleşme hattı kurarak yönünü tayin edip sahil şeridini takiben Dalaman’a yöneldi. Böylelikle uçağın gövdesinde oluşabilecek bir yapısal hasar karşısında kabin basıncı gerekmeyecek bir irtifadan yoluna devam edecekti.

Radarsız geçilmesi mümkün olmayan Toros dağlarını alçak irtifa uçuşuyla bölgeyi çok iyi tanıyor olmasının sağladığı tecrübesi sayesinde geçerek uçağını herhangi bir facia yaşanmadan acil iniş deklare ettiği Dalaman meydanına büyük bir ustalıkla indirdi.

A310 Dalaman’a teker koydu. Korkunç geçen dakikalar sonrasında yolcular uçaktan inerken gözlerine inanamamıştı. Uçağın radom kapağı uçmuş, kokpit camı tuzla buz olmuştu… (Türk Hava Yolları Retro Cafe’nin Facebook sayfasından alınmıştır)

Son Güncelleme : 16 Ekim 2018 16:21