fbpx

Seferihisar suyla elektrik üretecek

Seferihisar suyla elektrik üretecek
Yayınlanma tarihi : 09 Eylül 2015 10:59

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yüzen Güneş Enerji Santrali” kuracaklarını açıkladı. Türkiye’de ilk kez uygulanacak sistemle su yüzeyinde dubaların üstünde paneller kullanılarak elektrik üretilecek. Projesi hazır olan sistemin devreye girmesi için gereken tek şey, Devlet Su İşleri’nden (DSİ) gelecek izin.
Seferihisar Belediyesi, Pazar yerine kurduğu fotovoltaik enerji sistemiyle, Belediye hizmet binasının elektriğini güneş enerjisinden elde etmiş ve yılda 125 Bin TL kara geçmişti. Yenilenebilir enerjinin uygulanmasının dünyada örneklerinin arttığı bu günlerde, Seferihisar Belediyesi özel bir projeye imza atacak.

 
Ülkemizde henüz kullanılmayan “yüzen güneş santrali” ile ilgili çalışmaları tamamlayan Seferihisar Belediyesi, Seferihisar Barajı’na kuracağı dubaların üzerindeki panellerle elektrik elde edecek. Normal güneş santrallerine göre suyun yansımasından meydana gelen güneş ışığını kullanarak, yüzde 22’ye varan enerji verim artışı sağlanacak, suyun soğutma özelliği sayesinde panellerdeki verim artacak.

Baraj 1
UYGULAMA İÇİN HAZIRIZ
Yenilenebilir enerjinin ülkemiz için tek çıkar yol olduğunun altını çizen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Yılın 300 günü güneş alan bir iklime sahibiz. Ama bizim çok çok altımızda güneş alabilen Almanya’nın yüzde 10’u kadar güneş enerjisinden üretim yapmaktayız. Japonya’da 13,4 MW, Amerika Birleşik Devletleri’nde 12,5 MW’lik güçte santraller kurulmuş. Birçok ülke güneş enerji santraline yönelmiştir. Yüzen güneş santrali henüz ülkemizde uygulanmıyor. Dünya artan nüfusla birlikte enerji talebinin farkında ve çeşitli çözümler arıyor. Aynı şekilde ülkemizde de enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Ülkemiz maalesef ki sahip olduğu olağanüstü zengin doğal enerji kaynaklarını kullanmamakta ve çok yüksek bedellerle dışarıdan elektrik satın almaktadır” dedi.

Baraj 2

PROJE ABD’DE YARIŞACAK

Yüzen güneş enerji santralinin avantajlarından da bahseden Başkan Soyer, “Durgun su, engebesiz olması nedeniyle güneş soğrulması açısından çok verimli. Su sayesinde panel yüzeylerini serin tutmak verimliliği artırıyor. Üzerine yapışan algler sayesinde suyun biyolojik olarak temizlik süreci hızlanıyor. Buharlaşma oranı azaldığından barajlardaki su kaybı azalıyor. Sudaki yansıma nedeniyle yüzde 22 oranında enerji üretiminde artış sağlanıyor” dedi.

 
Projenin uluslararası boyutta dikkat çektiğini söyleyen Başkan Soyer; “Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinde bulunan Silikon Vadisinde 2015 yılı ekim ayı sonunda gerçekleşecek “Global CleanTech” isimli uluslararası yarışmada değerlendirilecek. Ayrıca Paris’te yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansında belediyemizin sunacağı projelerden biri olacak” dedi.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (1)
  • Mehmet Kenan Salman dedi ki:

    şimdi tam olduk