Seferihisar Emlak

RSC Elektrik, Seferihisar’da 7 sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak.

Enerji Günlüğü’nden edinilen bilgiye göre RSC Elektrik, jeotermal enerji santralinde kullanılmak üzere jeotermal kaynak aranması izni aldı.

17,5 milyon lira değerindeki proje kapsamında, İzmir Valiliği tarafından verilmiş olan AR: 1615 ruhsat sıra numaralı ve toplam 3 bin hektarlık alanda 7 adet sondaj kuyusu açılacak.

Kuyuların derinliği 1000 m derinliğinde olacak. Test işlemleri sırasında hidrojeolojik, jeokimya, jeofizik ölçümler yapılarak elverişli olması halinde ortaya çıkan jeotermal kaynağın jeotermal enerji santralinde enerji üretme amacı ile kullanılması planlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Orhanlı köyünde jeotermal kaynak arama çalışmaları için verilen ÇED kararlarına karşı asırlık zeytin ağaçlarını korumak için dava açan köylüler, davayı kazanmıştı… Yaşam alanlarını ve geçim kaynaklarını yok edeceğini söyledikleri projeye karşı kazandıkları bu davanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Orhanlı köylüleri, her türlü jeotermal projesine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirtmişti.