Seferihisar Emlak

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları’nın Seferihisarda dört gün süren, “Emek, Gelecek, Zafer” temalı eğitim kampı tamamlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in konuk olduğu kampın son gününde, atölye çalışmaları yapıldı.

Fethi Açıkel, “Küresel Krizler ve Çözümler; Sol Nereye Gidiyor?” isimli konferansına 2019 yerel seçim sürecinin ve sonuçlarını değerlendirerek başladı. Konuşmasının devamında dünya üzerinde farklı ülkelerde bulunan sol partilerin takip edilmesinin önemine değindi. Açıkel,Türkiye, gerek sosyal medya üzerinden gerekse kısıtlanmış ve sansürlenmiş olsa da ulusal ile yerel basından dünyada ne olup bittiğini izliyor. Küresel solu yorumlamak izlemek anlamak ve bunu ortaya çıkaran aktörleri tanımak önemli bir süreçtir. Nitekim kendi siyasi kişiliğimiz, kimliğimizin bir parçası olan yerli tarihi uzantımızın birikiminden beslenirken, diğer parçası da dünyada ne olup bittiğine ilişkin bilgilerle şekilleniyor. Dünyadaki sol partiler bize ilham veriyor, biz de onlara ilham oluyoruz” dedi.

Dünya ve Türkiye siyasetinin içinden geçtiği dönemi genç katılımcılarla paylaşan Açıkel, “Dünya siyaseti, popülist bir çağdan geçmesine rağmen sol hareketler dünyada etkili bir rol oynamaktadır. Türkiye dünyanın bir parçası olmakla birlikte, ülkemizde sol siyaset, yükselirken dünyada ise bocalamaktadır. Son seçim bunun en yakın örneğidir. Son seçimde Türkiye solu,

liderlik yapabildiğini, farlı görüşten insanların oluşturduğu ittifakları bir araya getirip ve bu ittifakları bir arada tutabildiğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. 2000’lere baktığımızda ise, dünyada ve özellikle Latin Amerika’da sol hareketlerin ve partilerin yükseldiğini izlerken, Türkiye’de sol hareketlerin düşüşte olduğunu gözlemleriz” diye konuştu.

Konferansında CHP’nin de içinde bulunduğu Millet İttifakı’nı ve dünyadaki otoriter popülizmin örneklerine de değinen Açıkel, “Türkiye’de solun liderlik etme kapasitesi otoriter popülizmi geriletti. Buna neden olan etmene sol dalga demek doğru değildir; solun içinde öncülük yaptığı ittifaklarla farklı kesimleri bir araya getiren demokrasi dalgası demek çok daha doğru olacaktır. Trump’ın da örneklerinden biri olduğu bu otoriter popülizm veya Trumpizm; Trump henüz Amerika’da yokken Türkiye’de görüldü.” dedi. Ayrıca Açıkel, konferansında dünyadaki diğer sosyal demokrat partilere ve geçirdikleri süreçlere de değindi.

Genç katılımcıların bir diğer konuğu olan Onursal Adıgüzel, “Seçim Kampanyaları ve Organizasyonlarında Verinin Okunması” üzerine konferansının sunumunu yaptı.
Konuşmasına kendi gençlik kolları deneyimlerden bahsederek başlayan Adıgüzel, İstanbul seçim kampanyasına da değindi.
Türkiye’de ve dünyada seçim kampanyalarının sürekli değiştiğini ifade eden Adıgüzel, “24 Haziran, 31 Mart ve 23 Haziran kampanyalarının oluşum süreçlerinin içinde bulundum. Üçü de çok farklı kampanyalardı. Bu sürekli değişimin temel nedeni bilişim teknolojileridir.

Bu da bize seçim kampanyalarında bilgi, bilim ve teknolojinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Biz, 31 Mart seçimlerinden 23 Haziran seçimlerine kadar geçen süreçte, oy alamadığımız seçmenler üzerinden odak grup çalışmaları yaparak ilerledik. Kampanyamızı anne, genç, işsiz seçmen hedef kitlelerimizi belirleyerek kurduk. Kampanyalarda ikna edebileceğimiz kesimleri belirledik ve bu kesimlere yönelik çalışmalar yaptık. Kampanyamızın başarılı olduğunu da Binali Bey’in 23 Haziran’da kullandığı söylemlerin, İmamoğlu’nun 31 Mart’ta kullandığı söylemlerle benzerliğinden anlayabilirsiniz” dedi.

Kampın sona ermesiyle Seferihisar CHP İlçe başkanı Senem Solak Gürer ve Belediye Başkan Yardımcısı Yelda Celiloğlu katılımcılar adına Onursal Adıgüzel’e bir plaket verdiler.

Açıkel ve Adıgüzel genç katılımcıların merak ettikleri sorulara cevap vererek konferanslarını sonlandırdı. Programın devamında Türkiye‘yi anlamak için orijinal belgesel dizi ve programlar, nitelikli araştırmalar ve görsel hikayeler üreten 140 Journos isimli medya topluluğunun hazırladığı kısa film gösterimi gerçekleşti.