fbpx

Seferihisar’da mülteci borsası: Bot 500, sağlam geçiş 1000!

Türkiye’nin kanayan yarası olan mültecilerin en büyük hayali Avrupa’ya geçiş… Kaçak göçmenlerin geçiş rotası olan İzmir’de kaçakçıların tam anlamıyla borsa oluşturduğu öğrenildi. Kurdaki artış sebebiyle kaçakçı sayısının arttığı belirtilen Seferihisar’da botla geçişler kişi başı 500 dolar, garantili geçişler ise kişi başı 1000 dolar olarak tariflendirildiği belirtildi. 20 bin avro ile de pasaport dahil uçak yolculuğunun da yapıldığı aktarıldı.  
Seferihisar’da mülteci borsası: Bot 500, sağlam geçiş 1000!
Yayınlanma tarihi : 02 Ağustos 2022 4:08

Ege’de Sonsöz’den Ahmet Can Karataş’ın haberine göre, Türkiye, Asya’dan başlayarak Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden batı Avrupa ülkelerine uzanan insan kaçakçılığının en bilindik rotası… Türkiye’ye bir şekilde gelen mültecilerin hedefi Avrupa ülkelerinin sınırlarına girmeyi başarmak. Mülteciler, bu hedef uğruna kaçakçıların ellerinde, yaşam ile ölüm arasında umuda yolculuk yapıyorlar.

İzmir’in kalbi deyince ilk akla gelen yerlerden birisi Basmane… Ancak Basmane uzunca süredir tarihi geçmişi ile değil otellerde kalan kaçak ve mültecilerle anılır oldu. Mülteciler günlük 50-100 TL’ye bu otellerde ya kalarak para biriktiriyor ya da geçiş yapacağı süreyi bekliyor. İnsan canının önemsenmediği, sadece paranın ve yakalanmamanın düşünüldüğü bu tehlikeli yolculuk, kaçakçılar ile mültecilerin buluşmasıyla başlıyor.

GEÇİŞ TARİFESİ: BOT 500 DOLAR, GEÇİŞ GARANTİLİ 1000 DOLAR, 20 BİN AVRO’YA UÇAK YOLCULUĞU

Basmane’de otellerde kaldıktan sonra mültecilerin umut yolculuğu başlıyor. Önemli çıkış rotalarından bir tanesi de Seferihisar…

Kaçakçılarla anlaşan mülteciler sabırla diğer kader ortaklarını beklemeye başlıyorlar. Yeterli çoğunluk sağlandığında (genelde 18 kişi) bir gece vakti kapalı bir aracın kasasına doluşarak başladıkları yolculuk kişi başı 500 dolar karşılığında bir bot ile devam ediyor. Yolculuğun sonucunda hep üç ihtimal bekliyor onları. Ya yakalanacaklar ya hayallerine ulaşacaklar ya da denizin ortasında kaybolacaklar.

Sözü Seferihisar’da kaçakçılık yapan A.C.’ye bırakalım:

“Basmane üzerinden gelen göçmenleri Seferihisar’dan belirlediğimiz noktadan gönderiyoruz. Bot ile geçişler kişi başı 500 dolardan başlıyor. Botun dışında kaçakçıların geçiş garantili yolculuk tarifesi de bulunuyor. Geçiş garantili yolculuklar daha çok yabancı bayraklı gemiler ve tur tekneleri ile yapılıyor. Bu yolculuklarda kişi başı 1000 dolar alınıyor. Yine 20.000 Euro’ya pasaport işlemleri dahilinde uçakla kaçakçılık yapıldığını duydum. Ancak biz bunu yapmıyoruz. Yine İstanbul üzerinden de bu bölgeye mülteci getiriliyor. İstanbul’dan İzmir’e getiriliş tarifesi ise 1000 dolar”

A.C.’nin ardından yine kaçakçılık yapan H.U. ise şunları söylüyor:

“Dolar kuru artınca Seferihisar’da bu işi yapanların sayısı pıtrak gibi arttı. Geçen sene bugün dolar kuru ortalama 8.5 TL civarlarındayken, kaçakçılar kişi başı 4.250 TL kazanıyordu. Bugün 17.95 civarındaki kur sebebiyle kaçakçılar kişi başı 8.970 TL’ye çalışıyor. Bir bot ile 18 mülteci kaçırmak kaçakçılara ortalama 162 bin TL gelir sağlıyor. Bu getiri son dönemde kaçakçıların sayısında artışa yol açtı.

SEN SAĞ, BEN SELAMET YOLCULUĞU

Kaçakçılar son dönemde mülteciler ile anlaşmalarında değişik bir yol izlediği kaydetti. Anlaştıkları mültecileri botları ve içlerinden seçtikleri kısmen yetkili kişi ile sahilin kör bir noktasına bırakıp ortadan kaybolan kaçakçılar yakalanmadan da kurtulduklarını belirtiliyor.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)