fbpx

Seferihisar’da tohum takas şenliğine büyük ilgi

Seferihisar'da 11. Yerel Tohum Takas Şenliği "Başka bir tarım mümkün" sloganıyla düzenlendi.
Seferihisar’da tohum takas şenliğine büyük ilgi
Yayınlanma tarihi : 21 Mayıs 2022 5:00

Şenliğe Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler katıldı. Toplamda ziyaretçilere 300 bin fide dağıtıldı.

2011 yılından bu yana Can Yücel Tohum Merkezi’nde üretilen yerel fideler Tohum Takas Şenliği ile Türkiye’nin dört bir yanına dağıtılıyor. Büyük ilgi gören festivale bu yıl Edirne, Ereğli, Bodrum, Menteşe, Honaz, Ödemiş, Hatay Büyükşehir, Bornova, Buca ve Efes Selçuk Belediyeleri de katıldı.

“KAFTANCIOĞLU’NA YILDIRMA POLİTİKASI YAPILIYOR”

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin açılış konuşmasında aklının ve kalbinin CHP’nin İstanbul Maltepe’deki mitinginde olduğunu belirterek: “Sayın Canan Kaftancıoğlu’na yapılan yıldırma politikası hepimize yapılmaktadır. Demokrasi, eşitlik ve adaletin olduğu bir ülke özlemi çeken ve hala bu ülkeden umudunu yitirmeyen halka yapılmaktadır. Buradan bir kez daha söyleyelim. Maltepe’nin sesine ses olalım. Bizi yıldıramayacaklar. Umutsuzluk içinde karanlığa hapsedemeyecekler” diye konuştu.

“TOPLUM GEÇİM DERDİNDE”

Türkiye’nin tarım ürünlerini ithal eden bir ülkeye dönüştüğünü belirten Başkan İsmail Yetişkin: “Bizim aklımız Maltepe’de fakat tüm Türkiye halkının aklı da yoksullukta, geçim derdinde, evindeki kaynamayan tencerede. Türkiye halkı yoksulluk ile mücadele ediyor. Toplum geçim derdinde. Ama bizim bugün burada atalık tohumumuz, tarımımız için bu kadar kalabalık toplanmamız da başka bir anlayışın sonucudur. Her şeye rağmen doğası, toprağı, emeği için mücadele eden bir anlayışın. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. “ Başka bir tarım mümkün” modeli ile Türkiye’ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e de ayrıca teşekkür etmek istiyorum”şeklinde konuştu.

TARIMA OLAN KATKILARI ANLATTI

Seferihisar mandalinasını markalaştırdıklarını belirten Başkan İsmail Yetişkin: “Topraklarımızda suyu elektrik enerjisi kullanmadan bölgemizdeki barajdan temin ettik. Vahşi sulamanın önüne geçtik. Coğrafyamızın Antik çağlardan gelen ata tohumu ‘’Topan Karakılçık Buğdayını’’ üretip, bedelsiz dağıtıp, alım garantili ektirerek yaygınlaştırmaya devam ettik. Miras yoluyla bölünüp, küçülmüş tarım topraklarını katma değeri yüksek ürünlerle Seferihisar’a uygun bitkilerle buluşturarak, lavanta bahçeleri oluşturduk. Zeytinyağına katma değer kazandırıp, bu yağları ‘’Bilge ağaç’’ markasıyla satışa sunduk. Belediyemizin fabrikasında ürettiğimiz yağları ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize dağıttık” dedi.

Festivalde ayrıca Shukar Muzika ve Musa Göçmen-Funnist Maestro konserleri düzenlendi.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)