Seferihisar Emlak

Birçok ilde uygulanan “Özel Halk Otobüsü” İzmir’de Seferihisar’dan başlıyor. Klimasız ya da eski model konforsuz minibüsler yerine (şoför ve aracın belirli standartlarda) toplu ulaşıma ve kartlı sisteme entegre halk otobüsü projesinin pilot bölgesi Seferihisar seçildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun şoför esnafıyla yaptığı toplantıya İzmir Esnaf Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, Esnaf Odası ve Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Rüştü Çelikgil, Seferihisar Şoförler Odası Başkanı Ahmet Acar,  Belediye Başkan Yardımcısı Gürhan Özata ve meclis üyeleri katılırken, projeye destek olanlar kadar destek olmayan şoför esnafının da olduğu gözlendi. Kaygı duyan esnaf, sistemin sürdürülebilirliğinin olmadığını belirtirken Foça ve Kemalpaşa’da daha önce minibüslerin toplu ulaşıma entegre edilmeye çalışıldığı ancak başarılı olamadığı belirtildi. Kocaoğlu, yaptığı konuşmada, ilçedeki minibüs hatlarının kaldırılarak büyükşehir belediyesine bağlanmasının gündemde olduğunu söyledi. Bu konuda Seferihisar’ın pilot bölge olarak seçildiğini kaydeden Kocaoğlu, “Minibüsleri kaldırıp yeni kartlı bir sistem kurmak istiyoruz. Buna sizi ortak etmek istiyoruz.” dedi.

Kocaoğlu, “Bu sistem siz başkanlıktan ayrıldıktan sonra da devam eder mi?” sorusuna “Benim bir yere gittiğim yok, Allah ömür verirse 12 sene daha buradayım.” şeklinde esprili bir cevap verdi.

Haber / fotoğraf: Caner Güney