DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2177544฿%0.34074

a

Seferihisar’ı korkutan açıklama

Seferihisar’ı korkutan açıklama
0

BEĞENDİM

Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, İzmir’deki fay hatları ile ilgili bir açıklama gerçekleştirdi.  Seferihisar-Karaburun, Tuzla, İzmir ve Foça faylarının tehlikeli olduğunu belirten Akçığ, kentte deprem açısından en riskli yerleşim yerlerinin Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir gibi deniz kenarı düz alanlar, en güvenli yerleşim yerlerinin ise dağlık kesimler olduğunu söyledi.
İzmir’de deprem riski olan semtler hangileri?
TÜBİTAK kaynaklı araştırmada, İzmir merkez ile Aliağa ve Menemen’de 4’ten büyük depremler tespit ediliyor. İzmir’deki en riskli semtler Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir. İzmir’deki projeyi Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi TÜBİTAK’la birlikte yürütüyor. Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, İzmir Metropolü ile Aliağa ve Menemen’de 16 noktaya deprem kayıt istasyonu kurulduğunu belirtti. Projenin 4 milyon TL’ye mal olacağını ifade eden Zafer Akçığ, 4’ten büyük depremleri tespit etmeye başladıklarını, elde edilecek sonuçların 3 yıl sonra rapor halinde resmi kurumlara verileceğini vurguladı. Araştırma alanındaki depremleri kayıt altına almakla kalmadıklarını söyleyen Akçığ, suni depremler de yarattıklarını ve inceleme yaptıklarını ifade etti. Dünyada deprem açısından en riskli 20 yer arasında İstanbul ve İzmir’in yer aldığını bildiren Akçığ, ”İstanbul’da dış kaynaklı deprem incelemesi yapılıyor ama İzmir’deki yerli kaynak kullanılarak yapılan en büyük inceleme olacak” diye konuştu.

‘MASTER PLAN GÜNCEL DEĞİL’

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Alim Murathan ise, İzmir’de tehlike altındaki bölgeleri ve olası riskleri ise şöyle özetledi: “Hiçbir yer için tamamen güvenli diyemeyiz ancak, Çiğli, Karşıyaka, Bayraklı gibi denizle bağlantılı olan ve alüvyon alanları ciddi bir risk taşıyor. Daha çok kaya zemin üzerine oturan İzmir’in yüksek noktaları yani, EVKA 3, Osmangazi, Karşıyaka’nın yüksek alanları daha güvenli. Deprem anında buraların riski daha az ancak bu yapılar depreme karşı güvenli anlamına gelmiyor. Standartlara uygun olmayan yapılar elbette güvensizdir. Seferihisar ve Balçova bölgesinde yapılan incelemelerde kaya zeminde olmasına karşın birçok dayanıksız yapı da tespit edilmiştir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.