Seferihisar Emlak

Kadın Girişimci İmren Uğur Seferihisarlı kadınlara örnek!

Evde, işte, toplumsal hayatın pek çok noktasında kadınlar toplumsal cinsiyet rollerinin baskısını üzerlerinde hissediyor, emeklerinin değerinin farkında olmadan ekonomik hayattan adil bir pay alamadan yaşamlarını sürdürüyorlar.

Terzi İmren çıktığı bu yolda Seferihisarlı kadınlara örnek olmak, onları cesaretlendirmek istediğini söylüyor.

1971 yılında Seferihisar’da dünyaya gelen İmren Uğur liseden mezun olduktan sonra 2 yıl Halk Eğitim Merkezi’nde dikiş nakış eğitimi aldı. İşi orada öğrendiğini belirten Uğur terzilik mesleğine 40 yaşından sonra başlamaya karar verdiğini anlattı.

“İmren’in Dolabı”

Uzun süre Sığacık’ta kurulan Gece Pazarı’nda tekstil ürünleri satan İmren Uğur, sattığı ürünlerdeki defoları ve hataları onarmaya başlıyor. Ardından yakın çevresinin kıyafetlerindeki kusurları onarmaya başlayan Uğur “İmren’in Dolabı” ismiyle küçük bir terzi dükkanı açmaya karar verdiğini söylüyor.

“Girişimci bir ruhum var”

Dükkan açmaya karar verdiği günün ertesi günü dükkanı kiraladığını söyleyen Uğur “Bir işi yapmaya karar verdiysem beklemeden harekete geçerim. Girişimci bir ruha sahibim. Bir işi yapıyorsam en iyisini yapmak isterim. Dolayısıyla her zaman çok çalıştım ve kadın arkadaşlarıma destek oldum. Çalışmak isteyen hemcinslerime her zaman destek olmaya çalıştım” dedi.

Seferihisar’da tek

Seferihisar’da bulunan terzi dükkanları arasında tek bilgisayar programlı makineye sahip dükkan Terzi İmren. Bilgisayarlı makine sayesinde istenen yazı, nakış, desen çizilip işlenebiliyor. 1 makineyle başladığı küçük işletmesinde 9 makineye kadar çıktıklarını anlatan Uğur “Hangi iş olursa olsun emek verdikten sonra karşılığı alınıyor. Çalışana her yerde iş var. Seferihisar’da iş yok demesinler” dedi.

Yanında 5 kadının istihdamını sağlayan İmren Uğur kurs kurs gezdiğini ancak yanında çalışacak bir kişi bulamadığı günler olduğunu söylüyor.

“Artık günlere gitmeyin”

Uğur “Çalışmak isteyene Seferihisar’da çok fazla iş var. Ben günlerini boş geçiren, günlere giden kadınlarımıza çok üzülüyorum. Her gün kendime yeni bir şey öğrenmeye çalışıyorum. Çok fazla eğitime katıldım. Çoğu ücretsizdi. Ayağımıza gelen fırsatların farkında değiliz. Tüm kadınlarımız yapabilir. Yalnızca cesaret edip, adım atmaları gerekiyor. Seferihisar’da da çokça ücretsiz kurs ve eğitim var. Kadınlarımız katılıp meslek sahibi olabilirler. Biz kadınlar el ele verdiğimizde ortaya çıkan gücü ve değişimi göstermek için çalışmaya devam edeceğim” dedi.

 

 

Son Güncelleme : 22 Temmuz 2020 8:58