Seferihisar Emlak

Demokrat ve özgürlükçü bir coğrafyada yaşıyoruz…

Şehrimizde asırlar boyu Müslüman, Hristiyan, Museviler birarada yaşadı.
Mahallelere bile bölünmedik. Birçok Avrupa şehrinde bile göremeyeceğimiz bir şekilde kapı komşuluğu yaptık.

Kimseyi ötekileştirmeyen bu kültür, modern bir kent yarattı. Yaşam kalitesini yükseltti, ekonomiyi canlı tuttu. Gelenler çabucak bu kültüre entegre oldu… İnsanı insan yapan değerlerin hepsinin İzmir’de olduğunu gördüler. Kimse kimsenin giydiğine, çıkardığına, yediğine içtiğine karışmadı.
Buraya kadar herşey güzel… Seferihisar’ı Seferihisar; İzmir’i İzmir yapan değerler bunlar!

Amaaaa bir de yaklaşan tehlikeye bakalım…

Seferihisar’a her zaman göç vardı ama bu denli değildi. Ekonomik olarak belli düzeye ulaşmış ya da emekliliği haketmiş vatandaşlar ilçemize gelir; bu kültür içinde musmutlu yaşardı.
Maalesef son yıllarda mantar gibi 3, 5, 10 kişilik “bilmem nereliler” “bilmem neler” sülaleleri, grupları peydahlanmaya başladı. İşte Seferihisar bunu kaldırmaz kardeşim!

Siz hiç Ankara’da, İstanbul’da, Yozgat’ta “İzmirliler Derneği” gördünüz mü? Göremezsiniz. Çünkü, Seferihisarlı, İzmirli gittiği yere adapte olur.

O iyi niyetle kurulan hemşehri derneklerini de kişisel çıkarlarınıza alet etmeyin. O dernekler ne oy pazarlığı yapılacak yerler, ne de kişisel siyasi rant, çıkar sağlanacak yerler değildir.

Çıkar için, rant için güzel memleketinin adını kullanıp bir araya gelip Seferihisar’da at koşturmayı düşünüyorsan Karakayalar’a kovalanırsın bilmiş ol.

Sığacık’ta denize karşı balığını ye, bataryada ailenle piknik yap, Akarca’da denizine gir, yaşadığın bu coğrafyanın nimetlerinden faydalandığın için şükür namazını kıl ama pis işlerinize ne memleketini karıştır, ne de Seferihisar’ımda huzur boz.

Sığacıklı’nın, Seferihisarlı’nın sabırı vardır ama bu ilçenin huzuru bozulursa o sabır taşı da çatlar!

Son Güncelleme : 08 Ağustos 2018 18:44