fbpx

Soyer, Dünyada 36 başkandan biri oldu

Soyer, Dünyada 36 başkandan biri oldu
Yayınlanma tarihi : 13 Nisan 2015 12:17 - Güncellenme tarihi : 02 Eylül 2015 12:21

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, zirveye Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik’le birlikte katıldı. Zirvedeki sunumu büyük beğeni toplayan Soyer, Türkiye’de Seferihisar’da yaptıkları çalışmalardan bahsetti.
gus-ney_kore_konuussma1_26a54956ee5e6c806ba9
Soyer konuşmasında küçük ölçekli çiftçinin, köylünün desteklenmesi gerektiğini çünkü kentte yaşayanların sağlıklı yemek yemesinin  buna bağlı olduğunun altını çizdi. Başkan Soyer; “Bütün dünyada çok konuşulan bir konu bu küçük ölçekli tarım ve  kırsal kentsel işbirliği. Geçen sene BM “aile çiftçiliği” yılı ilan etmişti. Bu konuda üretici pazarlarını bir çözüm veya bir örnek olarak sunuyoruz. Üretici pazarları sayesinde hem üretici para kazanıyor hem tüketici sağlıklı beslenebiliyor” dedi.

Seferihisar Üretici Pazarlarını örnek gösteren Başkan Soyer; “Kentte yaşayan ve üretimden kopan tüketiciyle, bütün zorluklara rağmen üreten çiftçilerimizi bir araya getirmemiz gerektiğini düşündük. Bunu yapabilmek için Seferihisar üretici pazarlarını kurduk, bu pazarlar sayesinde üreticilerle tüketiciler  aracı olmadan bir araya geldi. Pazarların en büyük özelliğinin aracıyı ortadan kaldırmak ve üretici tarafından üretilen ürünü doğrudan doğruya tüketiciyle buluşturmak.  Bu sayede üretici nefes almaya ve tekrar üretmeye başlıyor.

IcleI_logo_07931298de5f79bc6363

Dev uluslararası şirketlerin GDO’lu tohumlarına, sonsuz finansal ve siyasal gücüne karşı ayakta kalmaya çalışan yerli tohum kullanan üreticilere destek olmak  aynı zamanda doğaya, sürdürülebilirliğe destek olmak anlamına geliyor. Üretici pazarlarımızı internete taşıyarak tüketicilerle üreticileri sanal ortamda fiziksel sınırlar olmadan bir araya getirdik ve kadın kooperatifimiz Seferihisar’dan bütün Türkiye’ye satış yapmaya başladı” dedi.

Seul’deki Sürdürülebilirlik Dünya Zirvesi’nde Belediye Başkanları Kompaktına katılım sağlayan belediyeler şunlar oldu:

Seul (Güney Kore), Catbalongan (Filipinler), Quezon City (Filipinler), Santa Rosa (Filipinler), Sebarang Parai (Endonezya), Balikpapan (Endonezya), Bogor (Endonezya), Gwallor (Hindistan), Shimla (Hindistan), Tarakan (Malezya), Melbourne (Avustralya), Rajkot (Hindistan), Singra ( Bangladeş),  Montreal (Kanada), Vancouver (Kanada), Des Moines (ABD), Boulder (ABD), Vaxjo (İsveç), Paris (Fransa), Freiburg (Almanya), Seferihisar (Türkiye), Bristol (İngiltere), Johannesburg (Güney Afrika), Durban (Güney Afrika), Cape Town (Güney Afrika), Dakar (Senegal), Port Elizabeth (Güney Afrika), Stanger (Güney Afrika), Pretoria (Güney Afrika),  Chihuahua (Meksika), Medellin (Kolombiya), Recife (Brezilya) , San Rafael de Heredia (Kosta Rika), Itu (Brezilya) , Tegucialpa (Honduras), Temixco ( Meksika), Toluca (Meksika)

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)