fbpx

Tohum Çalıştayı ve tohum takasına yoğun ilgi

Tohum Çalıştayı ve tohum takasına yoğun ilgi
Yayınlanma tarihi : 28 Şubat 2015 11:43 - Güncellenme tarihi : 02 Eylül 2015 11:44

Seferihisar Belediyesi tarafından dördüncü kez düzenlenen Tohum Takas Bayramı, önemli konuşmacıların katıldığı ve tohum takası büyük ilgi gördü.

Yoğun yağışa rağmen büyük ilgiyle başlayan çalıştay Köy Enstitülerinin 75. Kuruluş Yıldönümü ve  Hasan-Ali Yücel’in Aramızdan Ayrılışının 53. Yılının Anısına düzenleniyor. Çalıştayda “Seçimlere Giderken Türkiye’de Eğitim, Bilim, Kültür ve Kırsal Kalkınma Politikalarında Sorunlar ve Çözüm Önerileri” isimli oturumlar gerçekleştirildi..

dsc_6724_8c9773828dd69c4ebbc2
YKKED Mandolin topluluğunun mini konseriyle başlayan çalıştayın açılış konuşmaları Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, YKKED Genel Başkanı Prof.Dr. Kemal Kocabaş, DEÜ Öğretim Üyesi Doç.Dr. Güzel Yücel tarafından yapıldı.

Ev sahipliğini yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer;  “Bugün Türk aydınlanmasının öncüleriyle burada beraber olacağız. Onları dinleyeceğimiz için çok heyecanlıyım. Bugün çok şey konuşulacak ama tarım politikasıyla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum: Türkiye’de inanılmaz kaotik bir gündem yaşıyoruz.

dsc_4177_2f8ae682d39aa4cb5460

Toz-toprak-sis-bulut içerisinde ortalık. İşte iç güvenlik yasası için inanılmaz işler yaşanıyor. Umudun çok azaldığı korkunun çok büyüdüğü günlerden geçiyoruz. Bütün bu gündem içerisinde gözden kaçırdığımız çok temel bir şey var. 12 Bin yıl boyunca dünyanın tahıl ambarı olmuş bu topraklarda, tarımı bitirmeye çalışıyorlar. İki temel tercihleri var. Biz dışa bağımlı olmak zorundayız tarımda diyorlar.

Onun için gübreyi, samayı ithal eder hale geldik. İkincisi bu tarım denilen şey endüstriyel boyutta yapılmalı diyorlar. Öyle köylünün çiftçinin yapacağı iş değil. Bu nedenle bir gecede 16 Bin köyü kapatıverdiler. 16 bin köyün kapatılması demek bu insanların kentte işsiz ordusuna katılması, potansiyel gecekondu nüfusuna dahil olması, köylünün toprağıyla kentlinin sofrasının kopması demek.

İstiyorlar ki sadece büyük şirketler tarım yapsın.  12 bin yıl boyunca tarımın insanlığın gündemine oturduğu bu topraklarda tohumun da dışa bağımlı olmasının yollarını arıyorlar. 5553 sayılı yasada tohumun dışa bağımlığının önünü açıyor. Türkiye’nin geleceği geçmişinde saklı. Türkiye’nin geleceğinde köy enstitülerini, tarımı ve eğitimi bambaşka bir şekilde inşa etmek mümkün. Çünkü köt enstitüleri eğitimle üretimi olağanüstü bir şekilde birleştiren bu topraklarda üretim yapan insanları zenginleştiren, donatan eğitim kurumlarıydı.

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri’ne ve Kemal Hocama çok Türkiye’ye tekrar bu gündemi yeniden hatırlattıkları için çok teşekkür ediyorum.  Son olarak doğanın şu garip cilvesini hatırlatmak istiyorum. Bugün HasanüAli Yücel’in ölüm yıldömünü ama Deniz Gezmiş’in de doğum günü. Her ikisini de saygıyla, sevgiyle anıyorum” dedi.

dsc_6690_a85581969809d677d292
YKKED Genel Başkanı Prof.Dr. Kemal Kocabaş; “Aydın ve ilerici çizgisiyle çalıştaya ev sahipliği yaoan Seferihisar Belediye  Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür etti ve ; “ Bugün burada karanlığa karşı, despotizme karşı demokrasiyi umudu arayacağız” dedi.

DEÜ Öğretim Üyesi Doç.Dr. Güzel Yücel ise, dedesi Hasan-Ali Yücel ve babası Can Yücel’in hayatından kesitler verdiği konuşmasında; “Babam Can Yücel neden Tohum Bankası açmıyoruz, ithal tohumlara mahkum ouyoruz derdi. Babamın ektiği tohumların yeşerdiğini görüyorum” diyerek babası Can Yücel’in “Buluşmak üzere” isimli şiirini okudu.

Şenliğin öğleden sonra kısmında Tohum-Takas Şenliği de düzenlenerek, ellerindeki yerli tohumları getirenlerin, diğer kişilerle tohumlarını takas yaparak tohumların üretilmesi, çoğaltılmasına yönelik çalışma yapılacak.

Üç oturumdan oluşacak çalıştayda tartışılacak konular ve konuşmacılar:

SEÇİMLERE GİDERKEN 2015 TÜRKİYESİ

Çalıştayın ilk oturumunda 2015 seçimleri ve Türkiye’nin geleceği konuşulan. Oturumun moderatörlüğü CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner yaptı.. Oturumun konuşmacıları gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, felsefeci-eğitmen Prof.Dr Ahmet İnam, gazeteci-yazar Orhan Bursalı, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Doçenti-Radikal Gazetesi köşe yazarı Doç.Dr. Koray Çalışkan yer aldı.

KIRSAL BÖLGE KALKINMASI TARTIŞILACAK

Günün ikinci oturumu Kırsal Bölge Kalkınmasında Köy Enstitüleri, Tarımsal Üretim, Kooperatifçilik   ve Halk Kültürü adıyla gerçekleşecek. Moderatörlüğünü İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi’nin yaptığı oturumda, Ege Üniversitesi Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı -Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Tayfun  Özkaya, akademisyen-siyasetçi Prof. Dr. Yakup Kepenek, Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptun Soyer ve Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

TÜRKİYE’DE NELER OLUYOR?

Günün son oturumunda Köy Enstitülerinin güncel karşılığı neydi, 2015 Türkiyesi’nde Eğitim, Kültür ve Sanatta Neler Oluyor? Konuları tartışıldı.. Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Serdar Kızık’ın yönettiği oturumda,  yüksek mimar-yazar Cengiz Bektaş, Sosyolog-yazar Prof. Dr. Firdevs Gümüşoğlu, gazeteci-yazar Alper Akçam, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi-yazar Prof.Dr.Binnur Yeşilyaprak konuşmacı olarak katıldı.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)