fbpx

Toprak ve Yaprak Analizi

Yayınlanma tarihi : 09 Aralık 2015 11:03

Bitkisel üretimde önemli bir işlem olan Toprak ve Yaprak analizi ihmal edilmemesi gerekir. Üretim sezonu başlangıcında bitkisel üretim planlaması yapılırken, bitkinin ihtiyacı olan besin elementlerini sezon boyu düzenli olarak ve ihtiyacı kadar, gerekli olan miktarlarda bitkiye verilmesi açısından toprak ve yaprak analizi yol gösterici olacaktır.

 

Toprağın ve bitkinin özelliklerini ihtiyaçlarını gözler önüne serecektir. Uzun vadede toprak kirliliği önlenecek, kısa vadede kaliteli ürün eldesi kolaylıkla sağlanabilecektir. Sürdürülebilir tarım ve çevre sağlığı için doğru bitki besleme ekosistemde canlıların hayat bulması ve yaşamlarını sürdürmesi açısından son derece önemlidir.
Toprak analizi için Uzmanlar tarafından bahçenin birkaç bölgesinden, 0-30 cm derinlikten yabancı otlardan ari bir dilim toprak kesiti, bel küreğiyle alınıp harmanlanıp 1 kg civarında numune alınır.

 

Yaprak örneği için bahçenin her yerinden üretimi yapılan bitkinin yapraklarından, 2. Yıl sürgünlerinden 100 adet yaprak , numune için alınır. Tse iso belgeli Toprak analiz laboratuvarlarınca alınan numuneler analiz işlemine tabii tutulurlar. Analizden çıkan veriler üretim sezonu boyunca üreticiler için kılavuz olacaktır.

İyi sezonlar dilerim.
Bitkisel Ürün Eksperi
Ziraat Yüksek Müh. Uğur Güneş
ugurguneszm@gmail.com
ugurgunes.net

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)