Seferihisar Emlak

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ kampanyası Seferihisar’da da hayata geçirildi.

Kampanya kapsamında okullarda ve yaya geçitlerinde görevliler tarafından sürücülere bilgi verilirken, trafikte yaya önceliğine dikkat çeken ifadelerin yer aldığı broşürler de dağıtıldı. Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay ve Emniyet Müdürü Yücel Yılmaz da etkinliği bizzat izledi.

BAKAN SOYLU AÇIKLAMA YAPTI

’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ kampanyasını Ankara’daki törende başlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,

‘’Eskiden bize okullarda önce sağa bakacağız, sonra sola bakacağız, tekrar sağa bakacağız’’ kuralı öğretildi. Bunun anlamı şuydu: Trafikte sorumluluk yayaya ait. Yol boşsa çıkacaksın, arabayı kollayacaksın bir şey olursa kusur da dikkatsizlik ve tedbirsizlikten sana ait olacak.

Oysa yeni kanunda 74. madde yaptığımız değişiklik çok net: Artık kavşaklarda, trafik lambası olmayan yaya geçidinde, ayrıca trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yaya geçidini gördüğü zaman ve yayayı da gördüğü zaman yavaşlayacaklar. Eskiden nezaketle yol veriliyordu. Veya vermiyorlardı. Oysa şimdi araçlar gelecekler, yaya geçidinde duracaklar, yayanın geçmesini bekleyecekler ve ardından yolculuklarına devam edecekler. İşte buradaki en temel değişiklik bu’’ dedi.

 

Son Güncelleme : 11 Şubat 2019 10:29