Seferihisar Emlak

MedyaEge’de yer alan habere göre; Tağşiş ürünlerle ilgili olarak tüketiciler, firmalara karşı ceza ve tazminat davası açabilir.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde, içine başka bir şeyler karıştırma ve bozmak suretiyle ürünün doğal yapısını değiştiren firmaları ilan etmiş, listede Seferihisar’da üretim yapan bir marka da yer almıştı.
Toplam 10 sayfada 101 farklı ürüne ait tağşiş listesinde en dikkat Baltalı markasıyla bilinen Baltalı Gıda Hayvacılık San. ve Tic. Ltd. Şti. firması, 1935101 parti no’lu Tam Yağlı Keçi Peyniri’nde “İnek sütü” tespit edildiği tağşiş listesinde yer almıştı.
TÜKETİCİLERE UYARI
MedyaEge’ye açıklama yapan İzmir Barosu Avukatlarından Yusuf Akın, içine bir şeyler karıştırarak ve bozarak ürün satan firmalara karşı sadece bakanlığın ceza kesmesinin hukuk karşılığı olmadığını belirterek tüketicileri uyardı.
İzmir Barosu Avukatlarından Yusuf Akın, “TAĞŞİŞ ürün satan, satılan ürünün müşterisine veren firmalarında tüketiciye karşı hukuki sorumlulukları vardır. O firmada, o ürünü kullandığını düşünün ve bunu ispatlayan tüketiciler, hem üretim yapan firmaya,  hem de üretilen ürünü kendisine satan, yediren firmaya karşı ceza davası ve tazminat davası açma hakkı var” dedi.Avukat Akın, vatandaşlarımız tüketici olma konusunda maalesef yetersiz bilgiye sahip olduklarını belirterek,  “Bozuk ürünün tek karşılığı bakanlık değildir. O ürünü kullanan tüketiciye de dava açma hakkını hukuk vermektedir. Bu tür olumsuz durumlara karşı vatandaş olarak hep birlikte tüketici sıfatıyla hukuk mücadelesi yapmamız gerekiyor. Yapalım ki,  bedeli sadece bakanlığın kestiği ceza olmayan bu tür ürünleri üretmeye meyilli olanlara karşı yaptırım gücümüz güçlü olsun” dedi.

Avukat Yusuf Akın’ın sosyal medya hesabından tüketicilerle paylaştığı o mesajı:
“Bakanlık incelemelerinde satışa/müşteriye/tüketiciye “TAĞŞİŞ” (TDK: içine başka bir şey karıştırma/bozma) edilmiş ürünler sunan firmalara her tüketici tazminat ve ceza davaları açabilir…
Kredi kartı ekstreleriniz/fiş ve faturalarınız/ güvenlik kamera kayıtları ve birlikte bulunduğunuz/yemek yediğiniz arkadaşlarınızın tanıklığı tümüyle/başlı başına DELİLDİR.
Haklarınızı arayınız…Bakanlık sadece ceza keser.”