fbpx

Ünlü hekim Prof Dr. Kaynak, gözün hikayesini kitaplaştırdı 

Ünlü göz hekimi ve göz cerrahı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, Horus’un Gözü adlı ilk kitabını yayımladı.
Ünlü hekim Prof Dr. Kaynak, gözün hikayesini kitaplaştırdı 
Yayınlanma tarihi : 08 Ekim 2021 10:04

Ünlü göz hekimi ve göz cerrahı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, Horus’un Gözü adlı ilk kitabını yayımladı. Görme sorunu yaşayan tarihteki tanınmış kişilerin yaşamlarından kesitler sunulan eserde, halk ozanı Aşık Veysel’in başarısında ‘kör’ olmasının, Neron’un acımasızlığında arenadaki gladyatörleri göremeyecek kadar görme kusurlu olmasının etkili olduğu vurgulandı. 

İzmir Yakın Kitabevi’nde düzenlenen imza gününde tıbbi alandaki ilk kitabı olan Horus’un Gözü hakkında bilgi veren Prof. Dr. Süleyman Kaynak,  “Bu eserimde yakın ve uzak tarihte, gözle ilgili sorunlar yaşamış ama bu kayıplarını pozitif  bir üretime yöneltmiş insanların hikayeleri anlatılıyor. Konular bazen tarihi gerçekler, bazen mitolojik öyküler, bazen de hayatın sert rüzgarları eşliğinde anlatılıyor’’ dedi.

ADLARINI TARİHE YAZDIRDILAR 

Tarihin gözleri görmeyen çok sayıda kişinin başarı hikayesine tanıklık ettiğini kaydeden Prof. Dr Kaynak, ‘’Aşık Veysel görmesini kaybetmeseydi sıradan bir köylü çocuğu olarak hayatını tamamlayabilirdi. Braille alfabesinin mucidi Luis Braille, görmesini kaybetmeseydi bir saracın oğlu olarak babasından bu mesleği öğrenip hayatına saraç olarak devam edecekti…. 

Müzisyen Sebastian Bach, zamanın imkanlarıyla katarakt ameliyatı olduktan sonra enfeksiyon kapıp görme yeteneğini kaybettiği halde, karanlık bir odada öğrencilerinin yardımıyla bestelerini sürdürdüğü için dünyanın hayranlığını daha fazla kazandı.

Neron’un sinirliğinde, aşırı derecedeki görme sorununu beril taşından gizli gizli cam yaptırıp, arenadaki gladyatörleri görmeye çalışmasının etkisi vardı’’ dedi. 

Prof. Süleyman Kaynak”tarihin derinliklerinde kalmış olayların, o olayların içindeki kişilerin hikayelerinin yer ve zaman belirtilerek anlatılan ve Meşe Kitabevi tarafından basılan 256 sayfalık “Horus’un Gözü”  adlı kitabın İzmir’deki Yakın Kitabevi’nden temin edilebileceğini’’ ifade etti.

 ‘’ZİHNİMİZDE GÖRÜNTÜLER OLUŞTURUYOR’’ 

 Tiyatro oyuncusu, yönetmen ve eğitmen Gürol Tonbul da kitap hakkında yaptığı değerlendirmede görüşlerini şöyle açıkladı: ‘’Ne zaman yazılı bir metin okusam, o metnin zihnimde bir görüntü oluşturmasına önem veririm der Marguerite Duras. 

Süleyman Kaynak’ın Horusun Gözü adlı Anı-Deneme kitabı da bu sözü kanıtlayan bir yapıt olarak dikkati çekiyor.  Göz olgusuna hem içeriden hem de dışarıdan çok iyi bakabilen Kaynak ve göz olgusu üzerinden mitolojiyi, tarihi, mekânları, kişileri sözcüklerle çiziyor, sözcüklerle zihnimizde görüntüler oluşturarak bizleri  

mitolojiye, ülke ve dünya tarihine doğru yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta kimi zaman hüzünlenerek, kimi zaman umutlanarak yaşadığı alanları tanımaya, algılamaya, sorgulamaya başlıyor insan… Ve göz, ülkenin bir köşesine, bir kişinin yüzüne, bir yerin taşına, toprağına takılı kalıyor…”  

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)