Seferihisar Emlak

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında UNESCO tarafından Çin’in Gastronomi Şehri olarak bilinen Chengdu kentinde düzenlenen 7. Uluslararası Slowfood Kongresi’ne katıldı. Kongrede ayrıca küresel sorunlar ele alındı.

Seferihisar’ı temsilen kongrede bulunan Belediye Başkanı Tunç Soyer, katılımcıları etkileyen bir konuşma yaptı. Soyer’in iddiası gerçekçi olduğu kadar endişe vericiydi. Belediye Başkanı çok yakın bir gelecekte insanoğlunun dünyayı yiyip bitireceğini öne sürdü, beslenme konusunun büyük sorunların kaynağı olacağını anlattı ve elimizdeki tohumları iyi değerlendirmemiz gerektiğinin altını çizdi.

Belediye Başkanı Soyer, Seferihisar’da gerçekleştirilen tohum çalışmaları konusunda da katılımcılara bilgi verdi ve işbirliği önerdi.

Konferansın önemli konusu ‘iklim değişikliği’ idi. Hızla devam eden iklim değişikliğinin insanların beslenmesi konusunda ne denli etkili olacağı masaya yatırıldı.

Slowfood Uluslararası Başkanı Carlo Petrini, açılış konuşmasında “İklim değişikliği yarın değil bugündür. Tüm insanlığın birleşip çaba harcaması gerekiyor. Çünkü bireylerin her birinin tercihleri bir fark yaratır, ancak değişimi getirecek olan bireylerin eylemlerinin toplamıdır.” diyerek dünyanın global olarak yaşadıkları gezegende yaşamın sürmesi için mücadele etmesi gerektiğini anlattı.

Dünya’yı yiyoruz’ başlığı altında yapılan toplantıda, yakın gelecekte Dünya’yı tüketeceğimizi ve gidecek başka bir gezegen bulmamız gerekeceği anlatılırken, ‘Afrika’da ki tarım arazilerine sahip çıkmalıyız’ başlıklı oturumda ise büyük firmaların Afrika’nın tarım arazilerini satın aldıklarını ve yerel halkın tarımdan uzaklaştırıldığı ve bunun dünya yaşamına olumsuz etkileri anlatıldı.

Kongre süresince ayrıca ‘menuforchange’ (değişim menüsü), eatlocal (yerel gıda tüketin), slowfood (yavaş yemek) gibi sloganlarla hızlı tüketim ürünlerinden kaçınma konulu bir kampanya başlatıldı. Kongreye katılan dünya genelinden yaklaşık 500 slowfood üyesinden kampanyaya destek verilmesi istendi.

Slowfood Uluslarası Organizasyonunun üzerinde özellikle durduğu konu ise tohumlardı. Katılımcılar “Eğer iklim değişiliği ile mücadele edeceksek muazzam tohum çeşitliliği hazinemizi kaybetmemeliyiz.” prensibinde birleştiler. Tohum çeşitliliğinin artırılması konusunda hem fikir olan katılımcılar sonuç olarak şu satırları kaydettiler:
Dünyada, 80.000 adet tüketilebilir tohum çeşidi mevcut. Bunların sadece 150 tanesi yüksek miktarlarda üretiliyor ve sadece 8 tanesi küresel ölçekte üretiliyor. Bu nedenle, daha çok çeşitliliğe ihtiyacımız var!”
Seferihisar’ı bu önemli kongrede temsil eden Tunç Soyer, izlenimlerini anlattı ve Seferihisar halkını tohum çeşitliliği konusunda işbirliğine çağırdı. Soyer “Dünyanın ayakta kalması, yaşamın daha uzun süre devam ettirilebilmesi için hepimize görev düşüyor. Biz yıllardır bu görevi hep birlikte yerine getirmeye çalışıyoruz. Ancak görünen o ki; daha yapacağımız çok şey var. İnsanların açlıktan ölmemeleri için burada çoğaltacağımız bir tohum çeşidinin bile önemi büyük” dedi.

Son Güncelleme : 11 Ekim 2017 8:38