Seferihisar Emlak

İzmir’de geçtiğimiz 18 Ağustos’ta Karabağlar ‘ın kırsal Tırazlı Mahallesi yakınlarında başlayıp, Seferihisar ve Menderes ilçelerinin kırsal mahallelerine kadar ulaşan, 53 saatte kontrol altına alınıp söndürülen orman yangını sonrası sahada bir yandan yanan ağaçlar temizlenip iş makineleri ile sürümler yapılırken, bir yandan da dikime hazır hale getirilen kısımlarda ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor.
İzmir’de çok sık yaşanan bir durum olmasa da yüksekliği bin metreyi bulan yangın bölgesine son haftalarda yağan kar, yangının izlerini silmeye kararlı İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne engel olmuyor.
Yangın bölgesinin sorumluluk alanında bulunduğu Gaziemir Orman İşletme Müdürlüğü tarafından organize edilen 1100 işçi ve onlarca iş makinesi kara, buza ve çamura rağmen aralıksız çalışıyor.
Ormancılığın yazın köz, kışın buz üzerinde zorlu arazi şartlarında yapılan bir meslek olduğunu söyleyen İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince; başta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere hepimizin İzmirlilere ve Tüm Türkiye’ye verilmiş sözleri olduğunu, yangının izlerini silmek için bugüne kadar 500 bin fidanın dikildiğini yılı içinde 5 milyon adet fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi. Orman Bölge Müdürü Derince; bölgeye ayrıca kırsal kalkınmaya destek olacak 3 adet de bal ormanı tesis edeceklerini sözlerine ekledi.